Niedzielski: priorytetem jest w tej chwili sekwencjonowanie genomu wirusa

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia06 lipca 2021 14:51

Dane polskie są bardzo podobne do amerykańskich - 98,8 proc. zgonów z powodu Covid-19 dotyczy osób niezaszczepionych. To pokazuje, jaki jest efekt szczepień - mówi Adam Niedzielski.

Foto: PAP/Mateusz Marek
  • Liczba zakażeń będzie różna w zależności od tego, jakie parametry wyszczepienia populacji osiągniemy - mówi Niedzielski
  • Jeśli zaszczepionych zostanie zbyt mało osób, może to być nawet 15 tys. zakażeń dziennie - zaznacza
  • Priorytetem rządu jest w tej chwili sekwencjonowanie genomu wirusa. Podlega mu już prawie połowa próbek - dodaje

- Musimy się przygotować na wszystkie scenariusze, także na te najgorsze. Analizując dane i prognozy na najbliższą przyszłość widzimy, że ponowne przyspieszenie wzrostu liczby zakażeń może nadejść na przełomie września i października, a następnie w listopadzie - wskazywał we wtorek minister zdrowia na konferencji prasowej.

Wysokość czwartej fali będzie zależała od odsetka zaszczepionych

- Liczba zakażeń będzie różna w zależności od tego, jakie parametry wyszczepienia populacji osiągniemy. Jeśli parametr ten będzie wysoki, nowych zakażeń nie powinno być więcej niż 1-2 tys. na dobę. Jeśli zaszczepionych zostanie zbyt mało osób, może to być nawet 15 tys. zakażeń dziennie - tak wynika z najczarniejszego scenariusza - dodał.

- To pokazuje, że przygotowania do jesieni powinny polegać na wcześniejszym zaszczepieniu się przeciwko Covid-19. O to apelujemy. Szczepmy się - rząd wykona swoją część pracy, a my wszyscy musimy wykonać swoją - zaznaczył.

Czytaj więcej: Rząd szykuje się na czwartą falę. Restrykcje? Premier: pracujemy nad tym obszarem

98,8 proc. zgonów z powodu Covid-19 dotyczy osób niezaszczepionych

- O skuteczności szczepień wyraźnie mówią dane, które przedstawia w USA dr Anthony Fauci - 99,2 proc. umierających z powodu Covid-19 to niezaszczepieni. Dane polskie są bardzo podobne - 98,8 proc. zgonów z powodu Covid-19 dotyczy osób niezaszczepionych. To pokazuje, jaka jest skuteczność szczepień - wskazywał.

- Priorytetem rządu jest w tej chwili sekwencjonowanie genomu wirusa. Podlega mu już prawie połowa próbek i na razie wariant Delta stanowi w Polsce 7 proc. Warto też dodać, że na 166 mutacji wykrytych alertowo tylko 3 pochodzą od osób w pełni zaszczepionych. To również pokazuje skuteczność szczepień - podkreślił.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum