Niedzielski potwierdza: od soboty w Warmińsko-Mazurskim powrót obostrzeń. Pandemia się rozpędza

Autor: jj/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2021 16:04

Dzisiejsze dane, ponad 12 tys. zakażeń, pokazują, że pandemia się rozpędza, a szczyt trzeciej fali, według analityków, ma być na średnim poziomie 10-12 tys. zakażeń - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski potwierdza: od soboty w Warmińsko-Mazurskim powrót obostrzeń. Pandemia się rozpędza
Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdza wprowadzenie obostrzeń w woj. warmińsko-mazurskim. Fot. PTWP/screen
 • Najbardziej niepokojąca sytuacja epidemiczna dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego
 • Obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim: nauka w klasach 1-3 ponownie w trybie zdalnym. Galerie handlowe, kina, muzea hotele oraz inne miejsca użyteczności publicznej zostaną zamknięte
 • Dla osób przekraczających południowe granice Polski zostanie wprowadzona kwarantanna, a warunkiem zwolnienia z niej będzie przedstawienie negatywnego wyniku testu na koronawirusa
 • Przyłbice mogą być stosowane jedynie jako zabezpieczenie dodatkowe, do maseczki

Jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w środę (24 lutego) wzrosty zakażeń, z którymi teraz mamy do czynienia stają się coraz większe, a ich dynamika zaczyna doganiać tę, którą obserwowaliśmy na początku drugiej fali, w październiku 2020 r.

Minister powiedział, że sytuacja epidemiczna w regionach jest zróżnicowana. Z jednej strony to województwa w północnym pasie Polski, które są zdecydowanie bardziej dotknięte zjawiskiem epidemicznym - szczególnie województwo warmińsko-mazurskie, ale także województwo pomorskie i kujawsko-pomorskie. Na drugim biegunie są na przykład województwa dolnośląskie czy łódzkie.

Warmia i Mazury - tam najgorzej

- Najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego.

Tu średnia liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosi 45, kiedy średnia dla całego kraju to 20. Także „trafialność” testów w województwie warmińsko-mazurskim przekracza 34 proc, kiedy średnia wynosi ok. 19 proc. To pokazuje, że wirus jest obecny w bardzo dużym natężeniu i intensywności - podkreślał minister.

Sytuacja pandemiczna w województwie warmińsko-mazurskim odciska piętno na sytuacji w szkołach, które odnotowują najwyższy wskaźnik absencji zarówno wśród uczniów jak i samych placówek, które przechodzą na nauczanie zdalne. O ile ten wskaźnik w skali kraju wynosi 1-2 proc, to w warmińsko-mazurskim jest na poziomie 10 proc. w przypadku placówek, a w przypadku uczniów - 7 proc.

- Przed nami czas rozwoju pandemii. Do tej pory wykonywaliśmy odważne kroki w kierunku luzowania obostrzeń. Teraz, obserwując to co się dzieje, postanowiliśmy wykonać mały krok wstecz, a tak naprawdę o 1/16 tego kroku. Chcielibyśmy, aby nowe zasady, które będą obowiązywały od soboty utrzymały dotychczasowe restrykcje w całym kraju, oprócz województwa warmińsko-mazurskiego. W tym województwie chcemy wprowadzić regulacje dyscyplinujące - nauka w klasach 1-3 powrót do trybu zdalnego - mówił minister, dodając, że galerie handlowe, kina, muzea hotele oraz inne miejsca użyteczności publicznej zostaną także zamknięte.

Pandemia przyspiesza

 Odnosząc się do sytuacji w całym kraju minister zauważył:  - Jesteśmy już w sytuacji, kiedy średnia dzienna ostatniego tygodnia osiągnęła poziom 8 tys. przypadków, a tydzień temu było niecałe 6 tys. przypadków. Czyli z tygodnia na tydzień obserwujemy wzrost o blisko 1/3.

Zaznaczył, że nie jest to jedyny parametr, który wskazuje na dynamiczny rozwój sytuacji epidemicznej.

Minister zdrowia podkreślił, że odwróciła się tendencja systematycznego zmniejszenia liczby zajętych łóżek covidowych, która miała miejsce w ostatnich tygodniach. W minionym tygodniu odnotowano przyrost obłożenia łóżek covidowych o ponad 1 200, podczas gdy w poprzednich tygodniach notowane były spadki tej liczby, nawet rzędu 1 000 łóżek.

Minister wskazywał na kolejne elementy świadczące o rozwoju pandemii – liczbę zleceń na wykonywanie testów wydawanych przez lekarzy POZ. W minionym tygodniu było to ok. 73 tysiące zleceń a w tym tygodniu ta liczba przekroczyła już przekroczyła 90 tysięcy. To zmiana na poziomie 24 procent podał.

Także, jak wskazywał minister, dynamika wzrostu widoczna jest w ilości wykonywanych badań. W poprzednich tygodniach średnia badań oscylowała wokół 40 tysięcy a obecnie jest na poziomie 45 tysięcy, a dzisiaj już przekroczyła 60 tysięcy.

- Ta liczba badań pokazuje zwiększone zainteresowanie pacjentów, aby zidentyfikować u siebie niepokojące objawy. Przyglądamy się także dokładnie sytuacji epidemicznej. Największym zagrożeniem są pojawiające się kolejne mutacje wirusa. Koncentrujemy się dzisiaj na mutacji brytyjskiej, ale trzeba liczyć się z tym, że nowe mutacje będą się pojawiały - mówił Niedzielski.

Na granicy południowej: test albo kwarantanna

Minister wskazał na niepojący trend w tym zakresie - o ile początkowo, w styczniu, w badaniach udziały mutacji brytyjskiej były rzędu 5 proc, to dzisiaj, i to w większej ilości badanych próbek, ich udział przekracza nawet 10 proc.

Jak poinformował, dla osób przekraczających południowe granice Polski zostanie wprowadzona kwarantanna, a warunkiem z niej zwolnienia będzie przedstawienie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego w trakcie ostatnich 48 godzin.

Korekta będzie dotyczyć także obowiązku zasłaniania ust i nosa. Do tej pory była możliwość, zamiast maseczek, stosowanie zamienników – przyłbic, szalików, kominów, chust. Już nie będzie takiej możliwości.

- Chcemy z tego zrezygnować. Nie oznacza to że zakazujemy stosowania przyłbic, ale mogą być stosowane jedynie jako zabezpieczenie dodatkowe, do maseczki. Nadal podstawowym zabezpieczeniem będzie maseczka i stosowanie reguły DDM. Ma zostać ona rozszerzona do DDM i AW, gdzie te ostatnie litery oznaczają stosowanie aplikacji SafeGo i wietrzenia pomieszczeń – przekazał minister Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze