Niedzielski polecił inspekcji sanitarnej zwracanie uwagi na kontakty osób wracających z Afryki

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia27 listopada 2021 13:06

Nowy wariant koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski polecił służbom sanitarnym zwracać w wywiadach epidemicznych szczególną uwagę na kontakt z osobami wracającymi z Afryki. Ma to związek z nowym wariantem koronawirusa Omikron.

GIS będzie zwracał uwagę na kontakty osób wracających z Afryki FOT. Arch. RZ
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski poleciłem ‪służbom sanitarnym „zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie RPA”
  • Szef resortu zdrowia nawiązał w ten sposób do pojawienia się w Afryce nowego wariantu koronawirusa - Omikron
  • Nowa odmiana koronawirusa znana dotychczas jako B.1.1.529 uznawana za potencjalnie bardziej niebezpieczną niż wcześniejsze warianty

Wariant koronawirusa jest niepokojący"i wysoce zaraźliwy

„Poleciłem ‪@GIS_gov zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie RPA, gdzie mutacja odpowiada za 100 proc. nowych zakażeń. Dodatnie próbki będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa” - napisał w sobotę, 27 listopada na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister nawiązał w ten sposób do pojawienia się w Afryce nowego wariantu koronawirusa. Szef resortu zdrowia dołączył do wpisu na Twitterze informację Światowej Organizację Zdrowia (WHO), wskazującą, że wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa jest "niepokojący" i wysoce zaraźliwą.

Nowa odmiana koronawirusa znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron. Wariant B.1.1529 został wykryty 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność w organizmie pacjenta w RPA. Został także zidentyfikowany u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu.

Wariant koronawirusa z Botswany jest uznawany za potencjalnie bardziej niebezpieczny, wykryto go także w Hongkongu. W opinii ekspertów wariant B.1.1.529 może być bardziej zakaźny od poprzednich mutacji.

Polska zawiesi loty do Afryki?

Wielka Brytania jako pierwsza zawiesiła połączenie z afrykańskimi krajami, w tym z: RPA, Namibią, Lesotho, Botswaną, Eswatini (dawniej: Swaziland), Zimbabwe. Te same kraje zablokowały już Japonia i Holandia.

WHO podała, że w skali globu odnotowano dotąd nieco poniżej 100 przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie.

- Prawdopodobnie także zdecydujemy się na zawieszenie lotów - powiedział wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, po piątkowym (26 listopada) spotkaniu z politykami dotyczącym walki z epidemią COVID-19. Nie sprecyzował jednak, do jakich państw zawieszone byłyby połączenie.

Czytaj też:

Kraska: nie wykluczamy zawieszenia lotów z powodu nowego wariantu koronawirusa

Lekarze rodzinni alarmują: pacjenci nie chcą się testować. "Propozycja testu? Jest nagłe ozdrowienie"

Omikron. Czy świat powinien bać się nowego wariantu koronawirusa? Jest kilka powodów do obaw

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum