Niedzielski polecił inspekcji sanitarnej zwracanie uwagi na kontakty osób wracających z Afryki

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia27 listopada 2021 13:06

Nowy wariant koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski polecił służbom sanitarnym zwracać w wywiadach epidemicznych szczególną uwagę na kontakt z osobami wracającymi z Afryki. Ma to związek z nowym wariantem koronawirusa Omikron.

Niedzielski polecił inspekcji sanitarnej zwracanie uwagi na kontakty osób wracających z Afryki
GIS będzie zwracał uwagę na kontakty osób wracających z Afryki FOT. Arch. RZ
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski poleciłem ‪służbom sanitarnym „zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie RPA”
  • Szef resortu zdrowia nawiązał w ten sposób do pojawienia się w Afryce nowego wariantu koronawirusa - Omikron
  • Nowa odmiana koronawirusa znana dotychczas jako B.1.1.529 uznawana za potencjalnie bardziej niebezpieczną niż wcześniejsze warianty

Wariant koronawirusa jest niepokojący"i wysoce zaraźliwy

„Poleciłem ‪@GIS_gov zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie RPA, gdzie mutacja odpowiada za 100 proc. nowych zakażeń. Dodatnie próbki będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa” - napisał w sobotę, 27 listopada na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister nawiązał w ten sposób do pojawienia się w Afryce nowego wariantu koronawirusa. Szef resortu zdrowia dołączył do wpisu na Twitterze informację Światowej Organizację Zdrowia (WHO), wskazującą, że wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa jest "niepokojący" i wysoce zaraźliwą.

Nowa odmiana koronawirusa znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron. Wariant B.1.1529 został wykryty 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność w organizmie pacjenta w RPA. Został także zidentyfikowany u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu.

Wariant koronawirusa z Botswany jest uznawany za potencjalnie bardziej niebezpieczny, wykryto go także w Hongkongu. W opinii ekspertów wariant B.1.1.529 może być bardziej zakaźny od poprzednich mutacji.

Polska zawiesi loty do Afryki?

Wielka Brytania jako pierwsza zawiesiła połączenie z afrykańskimi krajami, w tym z: RPA, Namibią, Lesotho, Botswaną, Eswatini (dawniej: Swaziland), Zimbabwe. Te same kraje zablokowały już Japonia i Holandia.

WHO podała, że w skali globu odnotowano dotąd nieco poniżej 100 przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie.

- Prawdopodobnie także zdecydujemy się na zawieszenie lotów - powiedział wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, po piątkowym (26 listopada) spotkaniu z politykami dotyczącym walki z epidemią COVID-19. Nie sprecyzował jednak, do jakich państw zawieszone byłyby połączenie.

Czytaj też:

Kraska: nie wykluczamy zawieszenia lotów z powodu nowego wariantu koronawirusa

Lekarze rodzinni alarmują: pacjenci nie chcą się testować. "Propozycja testu? Jest nagłe ozdrowienie"

Omikron. Czy świat powinien bać się nowego wariantu koronawirusa? Jest kilka powodów do obaw

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum