Niedzielski: pierwszy priorytet to inwestowanie w podstawową opiekę zdrowotną

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP14 grudnia 2022 10:18

Inwestowanie w podstawową opiekę zdrowotną, rozbudowę pomocy ambulatoryjnej, reformę psychiatrii i nakłady na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe - to priorytety Ministerstwa Zdrowia, które jak wskazuje Adam Niedzielski mają "przywrócić racjonalność piramidy świadczeń".

Niedzielski: pierwszy priorytet to inwestowanie w podstawową opiekę zdrowotną
Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda (P) oraz minister zdrowia Adam Niedzielski (L) podczas konferencji prasowej. Fot. PAP/Albert Zawada
  • Adam Niedzielski uczestniczył w Warszawie w konferencji dotyczącej podpisania porozumień na realizację programu "Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027"
  • W konferencji udział wzięli też m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński
  • Minister zdrowia wśród priorytetów wymienił inwestowanie w podstawową opiekę zdrowotną, rozbudowę pomocy ambulatoryjnej, reformę psychiatrii i nakłady na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

- Myślę, że dzisiejszy dzień to jest dobra chwila do refleksji na temat drogi, jaką przeszliśmy. (…) Dziś wieńczymy kilkunastomiesięczny proces ustalania programu, szczegółów technicznych priorytetów - zaznaczył.

- My w zdrowiu opracowaliśmy dokument, który definiuje nam perspektywę strategiczną, nazywa się "Zdrowa Przyszłość". Jest dostępny na stronach internetowych, zachęcam do lektury - dodał szef MZ.

Wskazał, że zdefiniowano w nim kilka najważniejszych priorytetów. - Program + FEnIKS+ (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 -PAP) traktujemy, jako jedno z narzędzi, które pomaga nam w osiąganiu celów - zaznaczył minister.

W programie tym, jak kontynuował, resort skoncentrował się na celu, jakim jest "przywracanie racjonalności piramidy świadczeń". - Wszyscy wiemy, że świadczenia zdrowotne powinny układać się w piramidę, gdzie najszerszą podstawą są świadczenia udzielenia najbliżej obywatela, czyli podstawowa opieka zdrowotna, leczenie ambulatoryjne - wyjaśniał.

Minister akcentował, że w ostatnich latach państwo polskie bardzo dużo zainwestowało w szpitalnictwo, a "instrument FEnIKS jest wykorzystywany, aby wzmacniać podstawowe, niższe poziomy piramidy świadczeń".

Niedzielski mówił, że zdefiniowane zostały cztery ważne priorytety. -Te priorytety tworzą kompletny obraz, z innymi narzędziami, jakie wykorzystujemy, który pokazuje ogromną, niespotykaną w ostatnich latach skalę inwestowania w system opieki zdrowotnej, który w ostatnich pięciu, sześciu latach dokonuje totalnej zmiany jakościowej - powiedział minister.

- Tak, jak powoli zaczyna to być widoczne w szpitalach, tak dzięki programowi FEnIKS, będzie to widoczne również w przychodniach - zaznaczył.

Szef MZ mówił, że pierwszym priorytetem jest inwestowanie w podstawową opiekę zdrowotną. - Program jest związany z bardzo dużym przedsięwzięciem, które wdrażamy w postaci opieki koordynowanej, czyli poszerzenia możliwości udzielania świadczeń na poziomie lekarza rodzinnego. Tam będzie więcej diagnostyki, tam będzie więcej możliwości kompleksowego zaopiekowania pacjenta, a to wymaga inwestycji w przychodnie - powiedział.

Drugi priorytet, jak kontynuował, to kwestia rozbudowy pomocy ambulatoryjnej. - Będziemy rozbudowywali przyszpitalne przychodnie, tak, by część usług, które są realizowane w szpitalach przesuwać na jednodniowe procedury, na krótkie wizyty, żeby leczenie w pewnych zakresach oznaczało konieczność hospitalizacji - wskazał szef MZ.

Trzeci z priorytetów, jak wyliczył, to psychiatria. - To odzwierciedlenie problemów, o których od zawsze rozmawialiśmy i które teraz też są widoczne. Mamy mała liczbę specjalistów. Dokonaliśmy wielkiego przedsięwzięcia w postaci reformy psychiatrii, zarówno dziecięcej, jak i dla dorosłych - przenieśliśmy ciężar leczenia ze szpitali do opieki środowiskowej - mówił szef MZ.

Ostatni z priorytetów, jak podał, to Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. - Chodzi m.in. o bardzo duże inwestycje, przede wszystkim w centrum symulacji - podał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum