Niedzielski: otworzyliśmy ścieżki naboru dla lekarzy i pielęgniarek cudzoziemców

Autor: oprac. JKB • Źródło: Polsat News, Rynek Zdrowia21 września 2021 06:25

Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek (20 września) w jednym z wywiadów opowiedział o możliwości zatrudnienia w Polsce medyków cudzoziemców. Jak zapewnił, 500 wniosków w tej sprawie zostało pozytywnie rozpatrzonych.

Minister Niedzielski opowiedział o zatrudnianiu lekarzy cudzoziemców. Fot. PAP/Piotr Nowak
  • Minister Adam Niedzielski w rozmowie dla Polsat News opowiedział o możliwości naboru lekarzy i pielęgniarek zza granicy
  • Jak dodał, kilkaset wniosków od chętnych medyków zostało rozpatrzonych pozytywnie, a w ostatnim czasie zostały otworzone kolejne ścieżki naboru
  • We wtorek (21 września) będzie miało miejsce ważne spotkanie szefa resortu zdrowia z protestującymi medykami. – Możemy nareszcie rozpocząć dialog – powiedział Niedzielski

Nowe możliwości dla lekarzy i pielęgniarek cudzoziemców

W poniedziałek (20 września) zaproszono do studia "Gościa Wydarzeń" ministra Adama Niedzielskiego, który zdecydował się wyjaśnić, jak będzie wyglądać ścieżka zatrudnienia lekarzy/pielęgniarek cudzoziemców. Okazuje się, że resort zdrowia planuje zmiany, które znacznie ułatwią procedury.

- Otworzyliśmy nowe ścieżki naboru dla lekarzy i pielęgniarek dla cudzoziemców. Mamy już zrealizowanych 500 wniosków złożonych przez lekarzy cudzoziemców – zaznaczył minister w rozmowie dla Polsat News.

Informacja przekazana przez ministra została ujawniona w czasie, gdy polscy medycy cały czas protestują i przebywają na terenie Białego Miasteczka, walcząc o godne warunki pracy.

Przypomnijmy, w Polsce istnieje możliwość zatrudniania lekarzy w oparciu o tzw. uproszczony tryb. Został on wprowadzony z powodu dramatycznej sytuacji spowodowanej brakiem kadr medycznych, pogłębionym epidemią COVID-19.

Dzięki temu lekarze mogą pracować w jednym miejscu w Polsce, w oparciu o zgodę dyrektora szpitala i mają 5 lat na nostryfikowanie dyplomu. Wymagane jest od nich uzyskanie pozwolenia na wykonywanie zawodu wydane przez ministra zdrowia oraz decyzji o prawie wykonywania zawodu wydanej w trybie szczególnym przez okręgową izbę lekarską.

Czytaj: Już 183 obcokrajowców ma prawo wykonywania zawodu lekarza w Polsce. To szybka ścieżka zatrudnienia

Minister zaprasza do dialogu

Podczas briefingu prasowego 20 września, szef resoru zdrowia zapowiedział, że jest otwarty na dialog z medykami i po raz kolejny zaprosił ich na spotkanie. Ze względów logistycznych spotkanie odbędzie się już we wtorek (21 września) w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Obie strony potwierdziły swój udział oficjalnymi pismami.

- Konieczne jest prowadzenie rozmów przy stolach i to kuluarowo, bez eskalowania napięcia społecznego – zaznaczył minister.

Czytaj: Niedzielski zaprosił medyków na spotkanie. "Jeszcze dzisiaj o godz. 14.

Jest termin spotkania protestujących medyków z ministrem. Obie strony potwierdziły udział

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum