Niedzielski: od 1 grudnia testy antygenowe w POZ. Od 2 grudnia - w codziennych statystykach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2020 11:14

Od wtorku testy antygenowe można już przeprowadzać w podstawowej opiece zdrowotnej, prezes NFZ wydał zarządzenie w tej sprawie. Od środy będą one podawane w statystykach zakażeń koronawirusem - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: od 1 grudnia testy antygenowe w POZ. Od 2 grudnia - w codziennych statystykach
Od wtorku testy antygenowe można już przeprowadzać w podstawowej opiece zdrowotnej Fot. Shutterstock

- Podjęliśmy decyzję, że od wtorku (1 grudnia) testy antygenowe będą dostępne w POZ. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie wydał zarządzenie, które daje taką możliwość, wskazując jednocześnie wycenę - podał we wtorek Niedzielski.

Minister poinformował, że dla przychodni dostępne są już formularze, za pośrednictwem których można składać zapotrzebowanie na testy. Jest to strona: testyantygenowe.mz.gov.pl.

- Zakontraktowaliśmy 2 mln testów antygenowych, z których część przekazaliśmy już do szpitali, a część do stacji pogotowia. Teraz przekazujemy do POZ - wskazał minister zdrowia. Dodał, że będzie też możliwość samodzielnego zakupu przez placówki i rozliczenia świadczenia po wyższej stawce.

Minister zaznaczył, że lekarze POZ nadal będą mogli zlecać testy PCR do wykonania w punkcie drive thru - najczęściej przez teleporadę. Test antygenowy pacjent będzie miał zrobiony na miejscu, w poradni POZ.

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że od środy wyniki testów antygenowych, które są cały czas na bieżąco raportowane, będą podawane w codziennych statystykach dotyczących zakażeń.

Katarzyna Lechowicz-Dyl - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum