Niedzielski obiecuje premie dla lekarzy POZ za wysokie wyszczepienie pacjentów. "Pracujemy nad tym"

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP07 lipca 2021 06:00

Resort zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które będą premiowały lekarzy POZ za wysokie wyszczepienie pacjentów. Powiedział o tym minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kolejki na szczepienie to już przeszłość. Rząd próbuje to zmienić/ Fot. Shutterstock
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o pracach nad wdrożeniem premii dla lekarzy POZ za wysokie wyszczepienie pacjentów
  • Premie miałyby być wypłacane po zaszczepieniu 35-40 proc. pacjentów. Przy wyższych wskaźnikach będą rosnąć
  • Niedzielski przekazał także, że negocjacje z lekarzami POZ w sprawie przedłużenia umów zakończyły się sukcesem

Szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej był pytany, jakie narzędzia planuje wprowadzić ministerstwo, aby lekarze POZ zachęcali masowo do szczepień.

Bezpieczeństwo pacjentów zagwarantowane na półtora roku

Niedzielski poinformował o prowadzonych przez resort "intensywnych rozmowach z całym środowiskiem lekarzy rodzinnych". - Jesteśmy też po etapie negocjacji przedłużenia umów, zakończyły się one sukcesem - przekazał. - Obie strony mogą być zadowolone z tego, że bezpieczeństwo pacjentów i stabilność systemu jest zagwarantowana na 1,5 roku - dodał minister zdrowia.

Planowane są premie dla lekarzy za wysokie wyszczepienie pacjentów

W kwestii promowania szczepień przez lekarzy rodzinnych, Niedzielski poinformował, że lekarze POZ posiadają listę niezaszczepionych pacjentów. - W tej chwili pracujemy z prezesem Porozumienia Zielonogórskiego Jackiem Krajewskim i wiceprezesem Tomaszem Zielińskim nad rozwiązaniami, które będą premiowały wysokie wyszczepienie - powiedział.

Szef MZ wyjaśnił, że resort chce premiować wysokie wyszczepienie pacjentów. - Lekarz rodzinny ma listę swoich pacjentów, i na tej liście będzie próg osób zaszczepionych. Tym pierwszym progiem ma być 35-40 proc., i po jego osiągnięciu pojawia się premia. Jeśli będzie ten wskaźnik wyższy, to oczywiście premia będzie rosła - tłumaczył Niedzielski.

Premiowanie za wskaźnik wyszczepienia pacjentów to jeden z elementów dyskutowanej przez lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego i Ministerstwo Zdrowia reformy podstawowej opieki zdrowotnej.

W przyszłości w POZ ma być także premiowana profilaktyka

Wstępne założenia reformy POZ zakładają m.in. wprowadzenie na większą skalę wskaźników, po których przekroczeniu placówki POZ będą otrzymywały premie finansowe. Takimi wskaźnikami są np. stopień wyszczepienia pacjentów w danej jednostce POZ, a także liczby pacjentów objętych profilaktyką.

Powstał zespół, który ma pracować nad reformą POZ. Jego przewodniczącą została dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej. Wiceprzewodniczącymi zespołu będą: prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski oraz przedstawiciel Centrali NFZ.

Czytaj więcej: Niedzielski: Osiągnęliśmy kompromis. "Odchodzimy od stawki kapitacyjnej"

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum