Niedzielski obiecuje "Pakiet dla młodych". Siedem pomysłów

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia24 stycznia 2022 13:27

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie "Pakietu dla młodych" dotyczącego studentów kierunków medycznych. Pakiet ma zawierać 7 obszarów. MZ rozważa m.in. zwolnienie z egzaminu ustnego PES.

Niedzielski obiecuje "Pakiet dla młodych". Siedem pomysłów
Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił program "Pakiet dla Młodych" dla studentów uczelni medycznych Fot. PAP/Albert Zawada
  • W poniedziałek, 24 stycznia, minister zdrowia Adam Niedzielski gościł Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Podczas wizyty w Wielkopolsce szef resortu zapowiedział wprowadzenie programu "Pakiet dla młodych"
  • To odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na postulaty studentów uczelni medycznych
  • Resort zdrowia nie wyklucza zwolnienie z egzaminu ustnego PES

MZ przedstawił program "Pakiet dla młodych" dla studentów uczelni medycznych

W trakcie konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek, 24 stycznia, w murach Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił założenia programu "Pakiet dla młodych".

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, to odpowiedź resortu na postulaty studentów uczelni medycznych.

- Niezależnie od pandemii, od procesu zmian systemowych największym priorytetem jest infestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej. Tak jak przekonywaliśmy się niejednokrotnie podczas pandemii, to tym głównym deficytem, tym głównym brakiem, który nie pozwala w odpowiednim stopniu reagować, wykorzystywać infrastrukturę są właśnie ludzie - mówił w trakcie konferencji Adam Niedzielski. 

- Przygotowaliśmy pakiet rozwiązań dla młodych. Pakiet rozwiązań, który ma zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny, a już podczas jej studiowania ułatwiać tę ścieżkę, bo dzięki takim spotkaniom, jak dzisiaj ze studentami staramy się identyfikować te główne bariery, główne przeszkody, które utrudniają przejście tej trudnej ścieżki, jaką są studia medyczne - dodał.

"Pakiet dla Młodych". 7 punktów programy dla studentów kierunków medycznych 

Minister Niedzielski zdradził, że "Pakiet dla młodych" składać się będzie z 7 elementów.

- W tym pakiecie mamy m.in. kredyty dla studentów, poziom partycypacji w podejmowanych decyzjach. Mamy takie produkt "młody dydaktyk", poprzez który chcemy zachęcić młodych do pracy dydaktycznej - wyliczał przedstawiający pakiet wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

- Mamy produkt praca dla studenta. Mamy obszar związany z kształceniem podyplomowym. Rozważamy możliwość zwolnienia z egzaminu ustnego, przy dobrze zaliczonym egzaminie pisemnym - tłumaczył wiceminister Bromber.

Ministerstwo Zdrowia zniesie egzamin ustny PES? "To głos tysięcy lekarzy"

- Chciałabym w imieniu wszystkich rezydentów przekazać duża wdzięczność w kierunku panów ministrów za wysłuchanie głosu tysięcy lekarzy w Polsce, którzy od wielu lat postulowali o zniesienie ustnej części egzaminu specjalizującego - mówiła Anna Bazydło, wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów.

- Rozumiem, że dzisiejsze ustalenia i dzisiejszy komunikat jest wstępem i przygotowaniem do tego i przejściem w uznawanie kompetencji lekarzy będących już od kilku lat w zawodzie za wystarczające i niewymagające organizacji trudnego egzaminu - dodała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum