Niedzielski o zgromadzonych wokół Białego Miasteczka: część upiera się, żeby protestować za wszelką cenę

Autor: KG • Źródło: Interia.pl, Rynek Zdrowia08 października 2021 20:05

- Jest część środowiska, z którym można usiąść przy stole, rozmawiać, a część upiera się, żeby protestować w zasadzie za wszelką cenę - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski wieczorem w piątek (8 października).

- Projekt porozumienia wczoraj został położony na stole. Propozycja została odrzucona - wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • W czwartek (7 października) odbyło się szóste spotkanie protestujących medyków z Ministerstwem Zdrowia
  • Po spotkaniu obie strony - Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia oraz wiceminister zdrowia Piotr Bromber - nie kryły rozczarowania spotkaniem
  • Protestujący wskazywali na brak gwarancji, dat i szczegółów
  • Wiceminister zdrowia podkreślał, że zaoferował prawie 6 mld zł na podwyżki minimalnych wynagrodzeń - ale nie było zainteresowania z drugiej strony tą propozycją
  • Minister Niedzielski w piątek stwierdził, że część środowiska medycznego upiera się, żeby ''protestować w zasadzie za wszelką cenę''

W rozmowie na interia.pl w piątkowy wieczór (8 października) minister zdrowia Adam Niedzielski zauważył, że protest medyków przeciąga się, ale nie dlatego, że ''ze strony Ministerstwa Zdrowia nie ma inicjatywy, zaproszeń i propozycji''. 

- Tylko dlatego, że druga strona - mówię tutaj szczególnie o tej części zgromadzonej wokół Białego Miasteczka - zachowuje się dosyć nieracjonalnie w prowadzeniu tych rozmów - stwierdził szef resortu zdrowia.

Porozumienie było na stole, propozycja została odrzucona

- Z jednej strony rozpoczęliśmy tę rozmowę od tego, że sformułowano oczekiwanie wielkości mniej więcej 100 miliardów złotych wzrostu nakładów, które to oczekiwanie jest absolutnie niemożliwe do spełnienia. Potem przystąpiliśmy do rozmów - mimo też pewnych oporów ze strony protestujących - ale te rozmowy w ostatnich tygodniach regularne szły dosyć dobrze w tym sensie, że wypracowaliśmy projekt porozumienia, który wczoraj został położony na stole - mówił Adam Niedzielski.

Czytaj też: Oto co resort zdrowia proponuje medykom. Bromber: Drugiej strony to nie interesuje

- Można powiedzieć, że symbolicznie zostało na stole położone blisko 6 miliardów złotych i ta ręka, ta propozycja została odrzucona - podsumował szef resortu zdrowia.

Studenci kierunków medycznych dołączą do protestujących - wyjdą na ulice 10 miast

9 i 10 października odbędą się manifestacje studentów kierunków medycznych. Jak podkreślają data jest symboliczna, bo mija niemalże miesiąc od wielkiej manifestacji, która 11 września odbyła się w Warszawie, po której zostało rozłożone Białe Miasteczko.

- Celem naszych manifestacji jest okazanie wsparcia koczującym w Białym Miasteczku, którzy śpią pod namiotem w środku Warszawy - co z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy - i od miesiąca walczą o poprawę stanu ochrony zdrowia - mówi Rynkowi Zdrowia Sebastian Goncerz, koordynator protestu studentów, student 6. roku medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, który zawiązał ruch "Młodzi z Medykami".

Czytaj więcej: Studenci kierunków medycznych szykują się do wielkich manifestacji! Wyjdą na ulice w 10 miastach LISTA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum