Niedzielski o testach na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli w trzech "pilotażowych" województwach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2020 13:46

W połowie stycznia, przed zakończeniem zimowych ferii, w ramach pilotażu badań przesiewowych na obecność koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom z trzech regionów. Pracujemy nad szczegółami - poinformował we wtorek (1 grudnia) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski o testach na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli w trzech "pilotażowych" województwach
Testy miałyby być wykonane pod koniec ferii. Fot. Shutterstock

W połowie listopada szef MZ zapowiedział, że na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce, tj. tam, gdzie było najwięcej zakażeń, zostaną przeprowadzone badanie przesiewowe pod kątem koronawirusa.

- Jeżeli chodzi o badania przesiewowe, istnieje wiele wątpliwości - patrząc choćby na to, co robiły inne państwa europejskie, ale i na opinie ekspertów - co do zasadności wykonywania takich testów. Ich jednorazowe przeprowadzenie wydaje się nie spełniać postulatów merytorycznych i nie daje obrazu rzeczywistości. Eksperci także te wątpliwości podnoszą - wskazał minister. Poinformował, że nadal trwają prace na koncepcją badań.

- Zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu pilotażu w odniesieniu do nauczycieli. Chcemy, aby przed powrotem dzieci do szkół, przynajmniej w tych trzech województwach, sprawdzić tuż przed końcem ferii bieżący stan zakażenia pośród pedagogów - wyjaśnił minister.

- Zastanawiamy się, czy przeprowadzić łącznie i test antygenowy i test PCR, aby zobaczyć na większej grupie czy potwierdzą się np. ujemne wyniki w antygenach - wskazał.

- Ale nie chciałbym przesądzać ostatecznego kształtu, zastanawiamy się z ekspertami jak to powinno wyglądać - zastrzegł.

Katarzyna Lechowicz-Dyl - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum