Niedzielski o telefonach zachęcających do szczepień, luzowaniu obostrzeń i refundacji leku na raka piersi

Autor: IB • Źródło: PAP22 maja 2021 12:12

W ramach zachęcania do szczepień myślimy o kampanii outboundowej, o telefonach dzwoniących również przez NFZ, ewentualnie inne infolinie z nami współpracujące - mówi Niedzielski.

Niedzielski o telefonach zachęcających do szczepień, luzowaniu obostrzeń i refundacji leku na raka piersi
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. YouTube
  • Rząd planuje kampanię zachęcającą do szczepień, np. za pomocą telefonów - mówi Niedzielski
  • Do 5 czerwca będzie ogłoszony harmonogram luzowania kolejnych obostrzeń - zapowiada
  • Absolutnie nie będziemy ograniczali dostępności do tego leczenia - wskazuje mówiąc o leku na raka piersi, który zniknął z listy leków refundowanych

Minister zdrowia Adam Niedzielski był w sobotę pytany w RMF FM o działania, które mają dążyć do zachęcania Polaków do szczepień przeciw Covid-19. W tym kontekście minister wymienił m.in. kampanię profrekwencyjną. To "ostatnia prosta", która prowadzona jest m.in. w internecie, na plakatach czy banerach. Dodał, że do szczepień zachęcają także lekarze rodzinni.

- Myślimy o takiej kampanii outboundowej, jak to się brzydko nazywa po angielsku, czyli o telefonach dzwoniących również przez Narodowy Fundusz Zdrowia ewentualnie, czy inne infolinie z nami współpracujące tak, żeby one również zachęcały pacjentów, albo identyfikowały problemy jakie oni mają z dostępnością - poinformował minister.

Co z luzowaniem kolejnych obostrzeń?

- Nie ma czegoś takiego jak ostateczne zwycięstwo z pandemią - mówił podkreślając, że sytuacja potrafi się dynamicznie zmieniać. - Jedna mutacja może "wywrócić stolik" - dodał.

- Przed 5 czerwca ogłosimy też harmonogram luzowania obostrzeń - podał Niedzielski. Pytany, czy jest szansa, że powróci życie koncertowe i spotkania w większej skali, odpowiedział, że jest w tej kwestii optymistą. - Jeżeli trend będzie kontynuowany i przede wszystkim będziemy nadal mieli postępy w Narodowym Programie Szczepień, to nie mamy argumentów, żeby nie przywracać normalnego życia - powiedział.

Nie ukrywał też, że wychodząc z covidu "mamy do czynienia z pewnym deficytem zdrowotnym, który wynika z ograniczenia dostępności leczenia". Pytany, czy widzi ryzyko zapchania się systemu służby zdrowia, tym razem z powodu walki z rakiem, odpowiedział: - Widzę takie ryzyko, ale nie tylko w odniesieniu do chorób onkologicznych.

Jak podkreślał, wiele zabiegów było odwoływanych, bo pojawiały się ogniska zakażeń w szpitalach, co także działo się w onkologii. Wizyt u lekarza bali się, ze względu na ryzyko zakażenia, także sami pacjenci.

Lek będzie nadal refundowany

Pytany był także o zniknięcie z listy leków refundowanych leku stosowanego w terapii rozsianego raka piersi HER2 (Kadcyla - przyp. red.). Niedzielski przyznał, że ten temat jest mu znany, a w tej sprawie rozmawiał z wiceministrem Maciejem Miłkowskim, który w resorcie odpowiada za refundację. - Mamy takie podejście, że absolutnie nie będziemy ograniczali dostępności do tego leczenia - zapewnił.

Podkreślił, że każda lista leków refundowanych jest poddana konsultacjom, a ministerstwo wcześniej nie otrzymywało takich sygnałów. - Zidentyfikowaliśmy, że w skali kraju dotyczy to mniej więcej 80 kobiet, ale oczywiście przywrócimy możliwość refundacyjną w związku z tymi sygnałami - powiedział.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum