Niedzielski o szkołach zawodowych dla lekarzy. "Standard zostanie utrzymany"

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia29 września 2021 12:16

Minister zdrowia w środę, 29 września, skomentował plany resortu w sprawie kształcenia lekarzy w szkołach zawodowych. Pomysł, o którym po raz pierwszy powiedział kilka dni temu, wywołał w środowisku ogromne kontrowersje.

Pomysł szkół zawodowych dla lekarzy budzi ogromne kontrowersje Fot. AdobeStock
  • Minister Zdrowia Adam Niedzielski przed tygodniem powiedział o przygotowanym projekcie kształcenia lekarzy w szkołach zawodowych. W środę, 29 września, odniósł się do tego pomysłu w Radiu Plus
  • Projekt wywołał burzę w środowisku. Lekarze krytykują pomysł i komentują w mocnych słowach. Najpierw w sprawie oświadczenie wydała Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, a kilka dni temu Prezydium NRL
  • - W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zapowiadana zmiana sposobu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów obniży standardy ich kształcenia, a to całkowicie kłóci się z zasadniczym celem procedowanego aktualnie projektu ustawy o jakości - czytamy w stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej
  • A co o projekcie mówi szef resortu zdrowia? Jeżeli chodzi o kształcenie w szkołach zawodowych, to - jak zaznaczył - standard kształcenia 

Szkoły zawodowe dla lekarzy. Minister zdrowia komentuje pomysł resortu

O plany kształcenia lekarzy w uczelniach zawodowych szef Ministerstwa Zdrowia był pytany 29 września w Radiu Plus.

- Głównym problemem, o jakim dyskutujemy od wielu lat, jest deficyt kadr medycznych, przede wszystkim lekarzy. Szukamy rozwiązań różnych, nie tylko długookresowych, ale też krótkookresowych, dotyczących np. sprowadzania lekarzy cudzoziemców. Nagle powstaje ferment w środowisku, że działania są wykonywane, mimo że mają likwidować najbardziej odczuwalny problem - powiedział minister.

Jeżeli chodzi o kształcenie w szkołach zawodowych, to - jak zaznaczył - standard kształcenia będzie utrzymany.

- Szkoły muszą spełniać warunki - muszą być ocenione przez Państwową Komisję Akredytacyjną, muszą zatrudniać odpowiednią kadrę. W tej chwili mogę powiedzieć, że żadna z tych uczelni wyższych nie spełnia tych warunków - wskazał.

Spełnienie określonych warunków będzie, jak przyznał, wymagało od szkół wyższych zawodowych podjęcia ogromnego wysiłku i inwestycji.

Czytaj: "Zawodówki" dla lekarzy. NRL krytykuje pomysł Ministerstwa Zdrowia

"Zawodówki" dla lekarzy. Hałabuz: Ministerstwo Zdrowia "odlatuje"

Kiedy szkoły zawodowe dla lekarzy zaczną działać?

Pytany, czy nowe rozwiązania mogłyby działać w przyszłym roku, Niedzielski odparł, że "od przyszłego roku jeszcze pewnie nie".

Zapowiedział jednak, że "będzie robił wszystko razem z ministrem Czarnkiem", żeby pokazać szkołom zawodowym, że warto zainwestować w kadrę, która zapewni spełnienie warunków".

Stwierdził, że ile będzie takich szkół, zależeć będzie od aktywności rektorów.

Niedzielski przypomniał, że w uczestniczył w ubiegłym tygodniu w Sanoku w Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych.

- Tam były entuzjastyczne deklaracje. Jeżeli chodzi o poziom infrastruktury, centra symulacji medycznych, budynki, jest nieźle-  - dodał.

Czytaj: ORL ws. kształcenia lekarzy w szkołach zawodowych. "Żądamy natychmiastowego wycofania tych rozwiązań"

Wyższe szkoły zawodowe dla lekarzy? Sprawdziliśmy, co to za uczelnie

Lekarze krytykują pomysł Ministerstwa Zdrowia

Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski uczestniczył w Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych w Sanoku. Po spotkaniu ogłosił, że resort zdrowia wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki przygotował projekt o kształceniu lekarzy w szkołach zawodowych.

Po tym komunikacie w środowisku medycznym zawrzało. 

- Ministerstwo Zdrowia "odlatuje". Czy można sobie w ogóle wyobrazić kształcenie lekarza poza systemem akademickim? Samo określenie "szkoły zawodowe dla lekarzy" jest zwyczajnie deprecjonujące dla zawodu lekarza -  komentował Krzysztof Hałabuz, prezes ds. operacyjnych Porozumienia Chirurgów SKALPEL.

- My mówimy o wzroście bezpieczeństwa pacjenta, jakości w ochronie zdrowia, gdy Adam Niedzielski zamierza zrobić z lekarzy czeladników - skomentowali przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia.

- To może być straszak na środowisko. Być może minister próbuje w ten sposób przekazać, że niezależnie od eskalacji niepokoju i protestów i tak można będzie pozyskać więcej lekarzy do systemu, bez oglądania się na jakość kształcenia - zastanawiał się Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, jeden z przywódców pierwszego protestu rezydentów.

W sprawie planu stanowisko wystosowało również Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, które "z oburzeniem przyjęło zapowiedź Ministra Zdrowia".

- W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zapowiadana zmiana sposobu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów obniży standardy ich kształcenia, a to całkowicie kłóci się z zasadniczym celem procedowanego aktualnie projektu ustawy o jakości - czytamy w stanowisku.

- Co najważniejsze takie przygotowanie zawodowe lekarzy będzie przede wszystkim szkodliwe dla pacjentów i ich bezpieczeństwa, jak i ewentualnych absolwentów takich uczelni - pisze NRL.

Czytaj więcej: "Zawodówki" dla lekarzy. NRL krytykuje pomysł Ministerstwa Zdrowia

"Zawodówki" dla lekarzy. "Próby produkowania lekarzy gdzie popadnie"

Wyższe szkoły zawodowe dla lekarzy? Sprawdziliśmy, co to za uczelnie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum