×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Niedzielski o spotkaniu premiera z protestującymi medykami: "przewidywane, trzeba tylko odrobinę dobrej woli"

Autor: PAP • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia10 września 2021 15:33Aktualizacja: 10 września 2021 16:14

Jak twierdzi minister zdrowia Adam Niedzielski można zakładać, że premier Mateusz Morawiecki spotka się z przedstawicielami protestujących medyków, ale wtedy gdy będzie wiadomo, że "obie strony dobrze się rozumieją".

Niedzielski o spotkaniu premiera z protestującymi medykami: "przewidywane, trzeba tylko odrobinę dobrej woli"
Niedzielski był pytany, czy i kiedy możliwe jest spotkania protestujących medyków z nim, premierem i ministrem finansów. Fot. PAP/Leszek Szymański
 • Niedzielski w odpowiedzi na pytanie, kiedy będzie możliwe spotkanie medyków z premierem: - Wtedy, kiedy będziemy mieli pewność, że dobrze rozumiemy propozycje, które zostały złożone przez protestujących
 • "A na razie nie mamy tej pewności; potwierdzeniem tego jest tak wysoka kwota dodatkowych oczekiwań rzędu 100 mld złotych"
 • W piątek po godzinie 14.00 medycy mieli spotkać się z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, ale udział w spotkaniu uzależniali od obecności na nim premiera Mateusza Morawieckiego. Do spotkania nie doszło

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia opublikował w piątek (10 września) swoje postulaty. Obejmują one: natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

Spotkanie medyków z premierem jednak możliwe?

Niedzielski był pytany, czy i kiedy możliwe jest spotkania protestujących medyków z nim, premierem i ministrem finansów.

- Wtedy, kiedy będziemy mieli pewność, że po pierwsze dobrze rozumiemy propozycje, które zostały złożone przez protestujących. Bo my też zakładamy, że być może część z tych propozycji została tak nieprecyzyjnie opisana, że potem na poziomie rachunku ekonomicznego dają takie ogromne koszty - zaznaczył szef MZ.

- Więc to spotkanie z premierem jest możliwe, jak będziemy wiedzieli, że obie strony się dobrze rozumieją, a na razie nie mamy tej pewności; potwierdzeniem tego jest tak wysoka kwota dodatkowych oczekiwań rzędu 100 mld złotych - mówił Niedzielski.

Niedzielski: na tym etapie propozycja medyków nie nosi znamion poważnej

- Ale spotkanie z premierem jest jak najbardziej przewidywane, trzeba tylko odrobinę dobrej woli - zaznaczył Niedzielski.

Czytaj też:
Morawiecki: będziemy starali się podnosić wynagrodzenia, by medycy skupili się na leczeniu

Premier Morawiecki o postulatach medyków: niemożliwe do realizacji w ciągu roku czy dwóch lat

W piątek po godzinie 14.00 medycy mieli spotkać się z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak zapowiadał jednak, że warunkiem udziału w spotkaniu przedstawicieli zawodów medycznych jest obecność na nim premiera Mateusza Morawieckiego.

Minister Niedzielski w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" mówił dziennikarzom, że do spotkania z premierem może dojść po ewentualnych dalszych uzgodnieniach dotyczących propozycji zmian w ochronie zdrowia.

- Na tym etapie ta propozycja nie nosi znamion poważnej, dlatego po pewnych ustaleniach z panem premierem ustaliliśmy, że będziemy dalej dopracowywali te propozycje i zastanawiali się, w jaki sposób można je realizować, jak je rozłożyć w czasie. To wymaga naprawdę pracy i dalszej rozmowy, która została odrzucona - powiedział minister.

Będzie protest medyków 11 września

Na początku sierpnia przedstawiciele samorządów zawodów medycznych i związków zawodowych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia poinformowali o powołaniu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Uzasadniali, że chcą wspólnie zaangażować się w działania mające na celu m.in. poprawę warunków pracy i wynagrodzeń.

Czytaj więcej: MZ poprosiło o postulaty protestujących. Komitet przesłał osiem LISTA O to walczą medycy

Protest Pracowników Ochrony Zdrowia zaplanowano na sobotę 11 września w Warszawie. Manifestujący przejdą z pl. Krasińskich przed Sejm i Kancelarię Premiera.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze