Niedzielski o ratownikach: sytuacje kryzysowe mamy już za sobą

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia01 października 2021 12:18

Cały czas prowadzimy rozmowy o charakterze trójstronnym - nie tylko z ratownikami, ale i pracodawcami - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w odniesieniu do pertraktacji ze strajkującymi medykami. W ocenie szefa resortu zdrowia, jeśli chodzi o problemy kadrowe, "sytuacje kryzysowe mamy już za sobą".

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas briefingu prasowego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • Adam Niedzielski: we wtorek na Radzie Ministrów została przyjęta korekta ustawy budżetowej na rok 2022, która przewiduje i zabezpiecza środki na realizację porozumienia z ratownikami medycznymi
  • Minister Niedzielski wskazał, że "być może lokalnie występują jakieś nieporozumienia, ale to są już nieporozumienia na linii pracodawcy-ratownicy"

Porozumienie z ratownikami - jest, zabezpieczone środki na 2022 rok - są

- Mamy sytuację, w której podpisaliśmy porozumienie z ogólnopolskim komitetem protestacyjnym ratowników medycznych - poinformował podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. W ocenie ministra to porozumienie "proponuje bardzo konkretne rozwiązania". Mają one obowiązywać od 1 października.

- Głównym uzgodnieniem czy ustaleniem jest to, że wprowadzony zostaje 30-procentowy dodatek wyjazdowy dla ratowników - powiedział minister Niedzielski.

Niedzielski dodał, że we wtorek na Radzie Ministrów została przyjęta korekta ustawy budżetowej na rok 2022, która przewiduje i zabezpiecza środki na realizację porozumienia z ratownikami medycznymi.

Co u strajkujących medyków? Zobacz: Białe Miasteczko: w piątek darmowa morfologia i badania na HCV

Niedzielski: rozmowy muszą mieć charakter trójstronny

- Cały czas prowadzimy rozmowy, które muszą mieć charakter trójstronny, gdzie pojawiają się nie tylko przedstawiciele ratowników, ale również pracodawców - zaznaczył minister. - Zmiana wyceny dobokaretki czyli po prostu podwyższenie stawki, jaką płacimy za funkcjonowanie ratownictwa medycznego, to jest zwiększenie ogólnej puli, która jest przekazywana i którą potem pracodawca w porozumieniu z pracownikami rozdziela na różne typy kosztów - dodał.

Minister Niedzielski wskazał, że "być może lokalnie występują jakieś nieporozumienia, ale to są już nieporozumienia na linii pracodawcy-ratownicy". Zapewnił, że za każdym razem, kiedy takie informacje docierają do ministerstwa, resort podejmuje mediacje w tym zakresie.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że środki wydatkowane na ratownictwo medyczne "drastycznie wzrosną w przyszłym roku", głównie ze względu na ten 30-procentowy dodatek.

W ocenie Niedzielskiego sytuacja kadrowa wydaje się stabilna.

- Docierają do nas informacje między innymi z Białegostoku, z innych miejscowości, z Warszawy również, że te sytuacje kryzysowe, które mieliśmy, mamy już za sobą - podsumował minister Niedzielski.

Czytaj też: Trzy powiaty najbardziej dotknięte pandemią. Obejmą je nowe restrykcje?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum