Niedzielski o planie odbudowy zdrowia Polaków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2021 16:32

Plan obejmuje: Krajową Sieć Onkologiczną, Krajową Sieć Kardiologiczną, zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opiekę i rehabilitację pocovidową oraz program profilaktyki dla osób 40 plus.

Niedzielski o planie odbudowy zdrowia Polaków
Minister Niedzielski o planie odbudowy zdrowia Polaków. Fot. PTWP/screen

- Wszystkie zasoby skierowaliśmy na walkę z pandemią, co - trzeba uczciwie powiedzieć - oznacza pewne zaniedbania. Przez rok narósł pewien deficyt zdrowia - powiedział minister podczas XV Forum Organizacji Pacjentów.

Zaznaczył, że ważne jest, by jak najszybciej "zniwelować ten deficyt zdrowotny, który ma miejsce w każdym zakresie chorobowym; w każdym przypadku, który nie został wykryty" i gdy pacjent nie miał kontynuacji leczenia.

- Wszyscy doskonale wiemy, że nie żyjemy w idealnym świecie. Wiemy, że także w zwyczajnych czasach dostęp do leczenia miał swoje bariery - zaznaczył.

Minister mówił, że należy "nadganiać zaległości i wybiegać do przodu, budując zdrowie Polaków". Służyć ma temu - jak podkreślił - plan odbudowy zdrowia Polaków.

Plan ten, jak podał, ma składać się z pięciu elementów. Są to: przejście pilotażu sieci onkologicznej w rozwiązanie systemowe - Krajową Sieć Onkologiczną, pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej, zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opieka i rehabilitacja pocovidowa oraz program profilaktyki 40 plus.

Kilka dni temu, 4 lutego - w Światowym Dniu Walki z Rakiem - poinformowano, że do końca marca przygotowany zostanie projekt, który pilotaż sieci onkologicznej przekuje na rozwiązanie systemowe. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022.

W czwartek w Światowym Dniu Chorego zapowiedziano z kolei, że powstanie Krajowa Sieć Kardiologiczna, jej pilotaż będzie realizowany na Mazowszu.

Czytaj też: Morawiecki: ruszamy z pilotażem Krajowej Sieci Kardiologicznej, najpierw na Mazowszu

Czasowe zniesienie limitów przyjęć do wszystkich specjalistów - jak poinformował minister w wywiadzie dla PAP we wtorek - miałoby obowiązywać od kwietnia, co najmniej do końca roku.

Na czwartkowym forum szef resortu zdrowia przekazał, że przygotowana zostanie ustawa, by rozwiązanie było zagwarantowane systemowo, a będzie realizowane zarządzeniami prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Jeśli chodzi o opiekę i rehabilitację postcovidową, chcemy by ta rehabilitacja była dostępna. Razem ze środowiskiem przygotujemy do końca lutego konkretne rozwiązanie - poinformował Niedzielski.

- Ostatni element jest dedykowany grupie 40 plus, ale ma być też zachętą i pewną popularyzacją tego, że wychodząc z pandemii - a wychodzimy dzięki szczepieniom, nawet, jeśli liczby zakażeń się wahają - powinniśmy zrobić bilans zdrowia, by ocenić co powinno być podjęte w pierwszej kolejności, jakie terapie, jakie leczenie - powiedział.

Minister poinformował, że ogłoszony zostanie specjalny program profilaktyki 40 plus, który "ze względu na charakter postpandemiczny będzie sprowadzał się do jednorazowego bilansu zdrowia". Bilans ten - jak wyjaśnił - obejmie podstawowe badania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum