Niedzielski o pikiecie rezydentów i klauzuli no-fault. "Rozwiązanie, które ma służyć przede wszystkim pacjentom"

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia02 listopada 2022 13:38

Porozumienie Rezydentów zapowiedziało na 4 listopada start kampanii "Bezpieczne Leczenie". Medycy chcą walczyć o lepsze - ich zdaniem - przepisy dotyczące no-fault. Do tematu odniósł się 2 listopada minister zdrowia. - Pewna równość traktowania wobec prawa nie może pozwolić na to, żeby jedna z grup zawodowych była zupełnie wyjęta spod odpowiedzialności karnej - zaznaczył Adam Niedzielski.

Niedzielski o pikiecie rezydentów i klauzuli no-fault. "Rozwiązanie, które ma służyć przede wszystkim pacjentom"
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. PAP/Albert Zawada
  • Porozumienie Rezydentów zapowiedziało na 4 listopada start kampanii "Bezpieczne Leczenie". Medycy chcą walczyć o lepsze - ich zdaniem - przepisy dotyczące no-fault
  • Zapytaliśmy ministra zdrowia o komentarz do planowanej przed Sejmem pikiety 
  • Adam Niedzielski przekonuje, że problem nie może być omawiany tylko z perspektywy lekarzy, bo ma służyć przede wszystkim pacjentom
  • Podkreśla, że istotą klauzuli no-fault jest redukcja skali błędów lekarskich, a z drugiej strony - uproszczone dochodzenie kompensacji z tytułu tych błędów
  • Proponuje rozwiązanie: nie unikanie odpowiedzialności, a nadzwyczajne złagodzenie kary

No-fault. "To rozwiązanie, które ma służyć przede wszystkim pacjentom"

- Jeżeli chodzi o klauzulę no-fault, nie chciałbym, żeby ten problem był pokazywany tylko i wyłącznie z perspektywy lekarskiej, bo to jest rozwiązanie, które ma służyć przede wszystkim pacjentom - podkreślił podczas środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Zwrócił uwagę na dwa aspekty tego rozwiązania:

- Istotą klauzuli no-fault jest z jednej strony redukcja skali błędów lekarskich popełnianych w podmiotach leczniczych - bo sam fakt przejrzystości, konieczności zgłaszania, poprawia bezpieczeństwo pacjentów - ale z drugiej strony istotą jest tak naprawdę uproszczone dochodzenie kompensacji z tytułu tych błędów lekarskich - wyjaśnił.

Minister zapowiada nadzwyczajne złagodzenie kary

System no-fault proponowany przez Ministerstwo Zdrowia, jest, w ocenie ministra Niedzielskiego "odpowiedzią na potrzeby pacjenckie, w tym sensie, że daje uproszczoną możliwość ubiegania się o kompensacje".

- Przy Rzeczniku Praw Pacjenta, który zawsze patrzy z perspektywy pacjenta, będzie powołana specjalna komisja, która będzie podejmowała decyzję administracyjną. Nie będzie już trzeba przechodzić ścieżki sądowej, wieloletniej, drogiej, więc z punktu widzenia pacjenta na pewno te prawa są zagwarantowane - tłumaczył.

Odniósł się również do perspektywy środowiska lekarskiego. - Mamy do czynienia z takim punktem widzenia, który oczywiście przede wszystkim realizowałby interesy lekarzy, bo środowisko i - jak rozumiem - pikieta młodych lekarzy, mówi o tym, żeby zupełnie zwolnić z odpowiedzialności karnej w przypadku błędów lekarzy, co wydaje się niemożliwe do zrobienia, bo pewna równość traktowania wobec prawa nie może pozwolić na to, żeby jedna z grup zawodowych była zupełnie wyjęta spod odpowiedzialności karnej - zaznaczył.

- Niemniej, widząc perspektywę konieczności pogodzenia w tym systemie i perspektywy pacjenta i perspektywy medycznej, zaproponowaliśmy rozwiązanie, które polega na nadzwyczajnym złagodzeniu kary. To jest głęboki ukłon w stronę środowiska lekarskiego, którego celem jest pokazanie, że system bezpieczeństwa, nie: koncentrowania się na rozliczaniu winy, tylko na uzyskaniu kompensacji, naprawie błędu, również ma tę perspektywę lekarską - stwierdził Niedzielski.

Ustawa o jakości, która obejmuje również system no-fault, jest już po Komisji Legislacyjnej, na stałym komitecie Rady Ministrów. - Mówimy o perspektywie najbliższych tygodni, kiedy ustawa trafi na rząd - dodał.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum