
Najbliższym celem jest zaszczepienie wszystkich pracowników ochrony zdrowia oraz osób powyżej 60-70 roku życia. To może nam zapewnić względną stabilizację - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Michał Dworczyk: - Jeśli chodzi o harmonogram szczepień na II kwartał, na razie nie istnieje. Nie jesteśmy w stanie go opracować bez konkretnych informacji od producentów szczepionek dotyczących dostaw
- Adam Niedzielski: - Gdy nastąpi dynamiczny wzrost dziennej liczby zachorowań, co już się dzieje - 20 proc. w górę z tygodnia na tydzień - może się to przełożyć na realizację NPS
- Osoby poniżej 60 roku życia z chorobami przewlekłymi (grupa 1b), będą szczepione przed grupą 1c, tj. służbami mundurowymi. Chodzi o ok. 70 tys. osób
Podczas czwartkowego (18 lutego) posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień wskazywał, że celem Narodowego Programu Szczepień jest zapanowanie nad pandemią w 2021 r. Jak dodał, koronawirus nie zniknie, ale chodzi o jak najmniejszą liczbę zachorowań, hospitalizacji i zgonów.
- Pierwsze zadanie, jakie sobie wyznaczyliśmy, to zaszczepienie do końca I kwartału br. 3 mln osób, przynajmniej jedną dawką szczepionki. Tego będziemy się trzymać - mówił Dworczyk.
Bufor na wyczerpaniu
- Dobra informacja jest taka, że w grupie 0 (personel medyczny i pozostali pracownicy szpitali) zaszczepionych zostało 94 proc. osób. Dlaczego nie udało się zaszczepić wszystkich? Ponieważ 15 stycznia Pfizer poinformował o ograniczeniu dostaw, co przełożyło się na ograniczenie szczepień w grupie 0. Zrobiliśmy to, ponieważ nie chcieliśmy odwoływać szczepień dla seniorów - przypomniał szef KPRM.
Tłumaczył: - W kolejnych tygodniach dostawy zmniejszyły firmy Moderna i AstraZeneca. W tej sytuacji nie było wyboru - musieliśmy zmienić terminy szczepień wyznaczone dla kilkunastu tysięcy osób starszych.
- Co mogą oznaczać kolejne perturbacje z dostawami szczepionek? Ponowne przekładanie terminów szczepień dla seniorów - powiedział minister Dworczyk.
Dodał: - Tym bardziej, że dotychczasowy bufor w postaci szczepionek odkładanych na drugą dawkę jest już na wyczerpaniu
Jeśli chodzi o harmonogram szczepień na II kwartał br., na razie można powiedzieć tyle: nie istnieje. Nie jesteśmy w stanie go opracować bez konkretnych informacji od producentów szczepionek w sprawie dostaw, a takich informacji obecnie nie mamy.
Trzeba dostosować Program
- Jesteśmy zaskakiwani nie tylko zmianami w dostawach, ale także samym przebiegiem pandemii, stad potrzeba dostosowania Narodowego Programu Szczepień do realiów - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Rozpoczęliśmy szczepienie nauczycieli, wyszczepiliśmy DPS-y, trwa szczepienie seniorów. Główne doświadczenie z tego okresu jest takie, że sprawdza się wyraźnie sprecyzowana strategia: odkładanie szczepionek na drugą dawkę oraz trzymanie się CHPL. Dzięki temu mogliśmy utrzymać płynność szczepień, co spowodowało, że na tle innych krajów UE mamy obecnie najwyższe tempo wyszczepiania i zaszczepionych jest 5 proc. populacji - dodał minister.
- Owszem, przesunięcie dostaw zdezorganizowało częściowo zarządzanie szczepieniami i spowodowało zmiany terminów szczepień, ale przy takiej skali tego przedsięwzięcia było to nieuniknione - zauważył.
Zdaniem ministra Niedzielskiego, możemy teraz mówić o dwóch głównych ryzykach zagrażających powodzeniu Narodowego Programu Szczepień. Jednym są dostawy, to ryzyko już się zatem zmaterializowało. Drugim jest sytuacja pandemiczna.
- Gdy nastąpi dynamiczny wzrost dziennej liczby zachorowań, co już się dzieje - 20 proc. w górę z tygodnia na tydzień - może się to przełożyć na realizację NPS. Na razie nie widzimy wzrostu liczby hospitalizowanych. Tu mamy spadek, ale widać, że i on hamuje - mówił minister.
- Jeśli chodzi o liczbę zgonów, tendencja jest także zniżkowa. Wszystko to może się jednak zmienić, jeśli nastąpi wzrost zachorowań - ocenił szef resortu zdrowia.
- Najbliższym celem jest zaszczepienie wszystkich pracowników ochrony zdrowia oraz osób powyżej 60-70 roku życia. To może nam zapewnić względną stabilizację - podkreślił minister Niedzielski.
Pozostałe osoby z grupy 0 do szczepienia od marca
Michał Dworczyk odniósł się także do sytuacji osób, którym zmieniono termin szczepienia. - Wysyłane były sms-y z tą informacją - mówił szef KPRM odpowiadając na pytanie posłanki Katarzyny Lubnauer. - Na kilkanaście tysięcy takich przypadków mogły zdarzyć się sytuacje, że do kogoś sms nie dotarł, lub dotarł, ale ktoś go nie zauważył i udał się na szczepienie. Będziemy weryfikować każdy taki przypadek, ale musimy mieć konkretne informacje, które to umożliwią - wyjaśnił.
Posłanka Lubnauer pytała także m.in. o szczepienia pracowników naukowych wyższych uczelni, szczepienia preparatem firmy AstraZeneca oraz szczepienia dla osób poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi.
- Jeśli chodzi o nauczycieli akademickich, pozostawiliśmy szkołom i uczelniom dowolność umawiania się z punktami szczepień i szpitalami węzłowymi. W jednych regionach działa to bardzo dobrze, w innych może niepokoić. Będziemy się temu przeglądać - zapewnił Dworczyk.
W kwestii szczepień Astrą Zeneką pozostałych do zaszczepienia pracowników ochrony zdrowia z grupy 0 szef KPRM poinformował, że będą oni szczepieni od marca, gdy zakończą się szczepienia nauczycieli.
- Jeśli chodzi natomiast o osoby poniżej 60 roku życia z chorobami przewlekłymi (grupa 1b), będą one szczepione przed grupą 1c, tj. służbami mundurowymi. Chodzi o ok. 70 tys. osób - zaznaczył Dworczyk. Dodał, że nie podejmuje się polemizować z Radą Medyczną przy premierze, która wskazała choroby uprawniające do wcześniejszych szczepień, z pominięciem innych schorzeń.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 08:25 ''Spóźniona'' dostawa szczepionek AstraZeneca dotrze w poniedziałek wraz z nową
- 08:20 Andrzej Sośnierz: system szczepień przeciw COVID-19 rozwaliła Unia Europejska
- 08:15 W piątek będą radzić nad obostrzeniami, ale nie wejdą one w weekend
- 08:01 Izrael, Austria i Dania zawarły sojusz. Chcą produkować nowe szczepionki przeciw Covid-19
- 07:31 Lekarze i pajentki wspólnie o endometriozie na webinarium
- 06:55 Minister zdrowia o pielęgniarkach: tak wygląda spadek zachorowań na Covid-19 w tej grupie
- 05:55 W szpitalach przybywa młodych pacjentów z Covid-19. Będzie jeszcze gorzej?
- CZ, 21:40 Zaczyński: cały czas dzwonią telefony, wzmożony napływ pacjentów zaczął się tydzień temu
- CZ, 20:56 Niedzielski: czas, żeby ograniczyć teleporady i przywracać normalne leczenie
- CZ, 20:30 Pandemia poturbowała sektor i kadry. Krajowy Plan Odbudowy ma odnowić system
- CZ, 20:14 Opieka psychiatryczna w czasie pandemii: NIPiP zaprasza na konferencję
- CZ, 19:53 Morawiecki: chylę czoła przede wszystkim przed służbami medycznymi
- 1 Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce to 1 750 659, zmarło 44 649 pacjentów
- 2 "Pani Jadzia z sanepidu" nadal aktywna. "Policja sanitarna? To niehumanitarne!"
- 3 Prof. Simon o pandemii: kiedy się skończy? Chyba nigdy
- 4 Ministerstwo Zdrowia przeciwnego zdania niż NIK na temat ratownictwa medycznego
- 5 Kolejne wirusy przekraczają granicę świata ludzi i zwierząt. Czy to tylko incydenty?
- 6 Dworczyk: podanie drugiej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 później, zmiany dla ozdrowieńców
- 7 Władze GUMed o słowach prof. Morysia dot. zdawalności studentów: "to prywatne opinie"
- 8 Niedzielski: sytuacja się pogarsza. Uruchamiamy szpitale tymczasowe w dziewięciu województwach
- 9 Konkurs SUM: wybrano najlepszych dydaktyków i wykładowców przyjaznych studentom
- 10 Polski pacjent "zero": po przejściu COVID-19 nadal odczuwam dolegliwości
- 11 Skoro nie mogliśmy być mądrzy przed pandemią COVID-19, spróbujmy teraz
- 12 Dodatek covidowy różnicuje szpitale. Ile dostali potentaci, a ile reszta?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych