Niedzielski o czwartej fali koronawirusa: nasze wyniki wcale nie są takie najgorsze

Autor: oprac. MP • Źródło: Rynek Zdrowia18 listopada 2021 15:41

- Sytuacja w Polsce jest trudna, ale warto też powiedzieć, że na tle krajów europejskich nasze wyniki wcale nie są takie najgorsze - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski o przebiegu epidemii COVID-19.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w Poznaniu zwiększenie liczby łózek covidowych do 35 tys. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • - Nasze działania to przede wszystkim rozwijanie bazy łóżkowej i egzekwowanie obowiązujących obostrzeń - mówi Adam Niedzielski
  • Zdaniem szefa resortu zdrowia te dwa elementy pozwalają "nie zaburzać życia społeczno-gospodarczego" 
  • Ministerstwo zwiększy liczbę łóżek covidowych do 35 tys.  

"Lubelszczyzna i Podlasie odzwierciedleniem polityki epidemicznej"

Podczas czwartkowej (18 listopada), wizyty w szpitalu tymczasowym w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do tematu obecnej sytuacji epidemicznej.

- Mamy w zasadzie taką sytuację, gdzie ostatnie wyniki pokazują, że przede wszystkim dynamika wzrostu zakażeń stopniowo spada. Ona spada w skali całego kraju, ale przede wszystkim widzimy wyraźnie to w dwóch województwach, które do tej pory najgorzej odczuwały dolegliwość 4 fali. Mówię tutaj o woj. lubelskim i woj. podlaskim - mówił podczas briefingu Adam Niedzielski. 

- W obu tych województwach, patrząc tydzień do tygodnia, mamy ponad 10 proc. spadki liczby zakażeń, co pokazuje, że apogeum tej fali w tych dwóch regionach jest za nami. Kontaktowałem się z wojewodą lubelskim i jest poczucie, że apogeum hospitalizacji również jest za nami. Przez ostatnie dwa dni netto spadku hospitalizacji w tym regionie mieliśmy rzędu 30 łóżek - dodawał.

Policja i sanepid kontrolują komunikację miejską i galerie handlowe

- Mówię o przykładzie tych dwóch województw, ponieważ to jest odzwierciedleniem polityki epidemicznej, którą w tej chwili prowadzimy. Z jednej strony nie zwiększamy, nie zaostrzamy tych restrykcji z jakimi mieliśmy do czynienia wcześniej. Z drugiej stawiamy na egzekucję restrykcji przez wzmożoną działalność policji, sanepidu odnośnie kontroli ukierunkowanych na transport publiczny, na galerie handlowe - tłumaczył minister.

- To są takie elementy, które pozwalają przejść tą falę, jednocześnie nie zaburzając w tak dużym stopniu tego normalnego życia społeczno-gospodarczego, na którym wszystkim nam aż tak bardzo zależy.

Czytaj: Obostrzenia na Boże Narodzenie? Minister Niedzielski odpowiedział, jak planować święta

Koronawirus. 18 listopada. Kraska zdradził liczbę zakażeń i zgonów. Kolejny rekord

Łóżka covidowe. "W pierwszej dekadzie zwiększymy liczbę do 35 tys."

Szef resortu zdrowia odniósł się również do dostępności łóżek covidowch w szpitalach. - Wojewodowie w każdym województwie monitorują liczbę zakażeń, liczbę hospitalizacji i adekwatnie do zapotrzebowania rozwijają tę bazę - mówił.

- Chcemy w perspektywie pierwszej dekady grudnia zwiększyć liczbę dostępnych łóżek do blisko 35 tys., a do końca listopada będzie to 26 tys. To w naszym przekonaniu w zupełności - nawet przy czarnym scenariuszu - pozwoli zapewnić miejsca hospitalizacyjne dla każdego, kto tego wymaga - zapowiedział minister.

- Sytuacja w Polsce jest trudna, ale warto też powiedzieć, że na tle krajów europejskich nasze wyniki wcale nie są takie najgorsze, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń. Dzisiaj mamy informację, że w Czechach dobowa liczba zakażeń wynosi 22 tys. a w Niemczech 52 tys., więc jest to ogromna skala zakażeń szczególnie w Czechach. Widać, że jest to wielokrotnie przekraczające, to co dzieje się w Polsce - tłumaczył.

- Nasze działania to przede wszystkim rozwijanie bazy łóżkowej i egzekucja obowiązujących obostrzeń - podkreślił.

Czytaj: Przy jakim poziomie zakażeń rząd wprowadzi nowe obostrzenia? Niedzielski odpowiada

Oddział covidowy zamiast urologii. Szpital wstrzymał przyjęcia do odwołania

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum