Niedzielski o 4. fali koronawirusa: sytuacja jest niebezpieczna. Od grudnia nowe obostrzenia?

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia24 listopada 2021 16:57

- Sytuacją, która w tej chwili ma miejsce oceniamy jako sytuację rzeczywiście niebezpieczną - przyznaje minister zdrowia Adam Niedzielski. Czy w związku z rekordowymi zakażeniami koronawirusem rząd wprowadzi nowe obostrzenia?

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznaje, że sytuacja z koronawrusem staje się niebezpieczna Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • 24 listopada Ministerstwo Zdrowia zaraportowało ponad 28 tys. nowych zakażeń koronawirusem. To rekord w trakcie trwania czwartej fali COVID-19
  • Jak przyznaje minister zdrowia Adam Niedzielski, sytuacja zaczyna być niebezpieczna
  • Szef resortu wspomniał o nowych obostrzeniach i restrykcjach covidowcych, które mogłyby być wprowadzone od grudnia

Koronawirus. Niedzielski: "Sytuacją jest rzeczywiście niebezpieczna"

- Dzisiejsze wyniki powyżej 28 tys. zakażeń, ponad 18 tys. hospitalizacji, to są liczby, które są rzeczywiście bardzo duże, wzmagają niepokój i komentowane są jako już liczby o bardzo dużym zasięgu oddziaływania, które wkraczają w sferę testowania wydolności systemu opieki zdrowotnej - przyznał w trakcie środowej konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia.

- Sytuacją,  która w tej chwili ma miejsce oceniamy jako sytuację rzeczywiście niebezpieczną. W naszym przekonaniu w najbliższym czasie, w perspektywie tego tygodnia, bądź perspektywie tygodnia przyszłego będziemy mieli do czynienia z apogeum czwartej fali zakażeń - dodał.

Apogeum czwartej fali koronawirusa. MZ prognozuje 35 tys. zakażeń 

Jak prognozuje Ministerstwo Zdrowia, w najbliższych dwóch tygodniach czeka nas apogeum czwartej fali koronawirusa.

- Przewidujemy że jeśli to jest kwestia tego tygodnia to będziemy mieli ten średni poziom zakażeń w apogeum na poziomie około 25 tys., jeżeli byłaby to kwestia kolejnego tygodnia, to te liczby będą stosunkowo większe, z przedziału 30-35 tys. - tłumaczył szef resortu.

- To są prognozy, ale oczywiście to jest scenariusz jeden z możliwych, bo pandemia już wiele razy nauczyła nas i pokazywała, że potrafi zaskoczyć swoim przebiegiem, swoją charakterystyką - przyznał.

- W zależności od tego z jakimi scenariuszami będziemy mieli do czynienia, czy będziemy mieli osiągnięte apogeum i spadek, czy jednak dalsze wzrosty i utrzymywanie się wysokiej liczby zakażeń, to w zależności od tego wariantu będziemy stosowali różne środki - dodał minister.

Od grudnia nowe obostrzenia covidowe. Minister zdrowia zdradził szczegóły

Szef resortu zdrowia nie wykluczył, że jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie, czekać nas będzie zaostrzenie restrykcji covidowych.

- Jeżeli nie będziemy mieli do czynienia z perspektywą spadków, to na pewno wdrażane instrumenty będą już musiały przewidywać zwiększanie restrykcji. Ten scenariusz będzie oznaczał, że być może na początku grudnia musielibyśmy podejmować właśnie takie decyzje - przyznał.

- Ta granica wydolności według naszej oceny to jest rząd zachorowań koło 40 tys. zakażeń dziennie i na pewno dochodząc w tej chwili do poziomu około 30 tys. to już jest ten moment że jeżeli tendencja się nie odwróci będziemy musieli myśleć o stosowaniu innych środków - wyjaśnił.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum