Niedzielski: nowy system sprawozdawczości zakażeń ma nową jakość, odpowiada na bieżącą sytuację

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2020 14:15

Zlikwidowaliśmy opóźnienie w pokazywaniu tego, gdzie jesteśmy obecnie w pandemii, wprowadzając nowy system raportowania. Po zadziałał za tym hamulec awaryjny w postaci obostrzeń -  mówił na konferencji prasowej w środę (25 listopada) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: nowy system sprawozdawczości zakażeń ma nową jakość, odpowiada na bieżącą sytuację
Nadal obowiązuje zasada ''zostań w domu'' - powiedziała minister zdrowia. Fot. Twitter/MZ

Minister zdrowia wyjaśniał, że odnotowana dzisiaj zmniejszona liczba przypadków nowych zakażeń -  15 362 - wynika z przejścia na inny system sprawozdawczości.

- Do tej pory bazowaliśmy na rejestrach sanepidu, które były w sposób centralny raportowane. Ten system charakteryzował się opóźnieniami - mówił. 

Dodał: - Ten wcześniejszy system sprawozdawczości nie pokazywał stanu bieżącego tylko stan sprzed minionej doby. Nowy system ma zupełnie inną jakość. Polega na zapisach informatycznych, które wpisywane są już na poziomie laboratorium do systemu. To opóźnienie, które zlikwidowaliśmy powoduje przesunięcie momentu, kiedy pokazujemy, gdzie jesteśmy w pandemii. 

Niedzielski wskazał, że zmniejszona liczba nowych zakażeń to także efekt wprowadzonych nowych zasad, ale jak podkreślał mimo pewnej tendencji zmniejszenia, to dzienna liczba zachorowań to wciąż ogromne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej. Dlatego nadal obowiązuje zasada ''zostań w domu''. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum