Niedzielski: nie ma znaczenia, czy płaci NFZ, czy Ministerstwo Zdrowia. Budżet jest jeden

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: RMF FM15 listopada 2022 09:23

To, z której kieszeni wyjmie się pieniądze, nie decyduje o tym, ile się wydaje. Limit wydatków na system opieki zdrowotnej jest określony w ustawie, która docelowo ma dać 7 proc. PKB. Czy będzie płacił NFZ, czy Ministerstwo Zdrowia, nie ma większego znaczenia - ocenia minister zdrowia. Adam Niedzielski skomentował planowane zmiany w finansowaniu świadczeń oraz budżecie NFZ. Dziś rządowy projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na sejmowej Komisji Zdrowia.

Niedzielski: nie ma znaczenia, czy płaci NFZ, czy Ministerstwo Zdrowia. Budżet jest jeden
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z RMF FM był pytany m.in. o komentarz do zmian w finansowaniu świadczeń oraz w budżecie NFZ. Dziś rządowy projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na sejmowej Komisji Zdrowia
  • Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, który zakłada, że NFZ przejmie finansowanie m.in. ratownictwa medycznego, zakupu szczepionek, leków wysokospecjalistycznych oraz zakupu leków dla seniorów i kobiet w ciąży
  • Skąd fundusz weźmie pieniądze? - Nie ma znaczenia, czy zapłaci NFZ, czy Ministerstwo Zdrowia - wszystko idzie z jednego źródła - przyznał minister

Zmiany w budżecie NFZ? "Nie ma znaczenia, z której kieszeni zostaną wyjęte pieniądze"

Minister zdrowia w Porannej Rozmowie RMF odniósł się m.in. do nowelizowanej ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada, że NFZ przejmie finansowanie m.in. ratownictwa medycznego, zakupu szczepionek, leków wysokospecjalistycznych oraz zakupu leków dla seniorów i kobiet w ciąży.

Adam Niedzielski był pytany, o komentarz do prognoz Federacji Pracodawców Polskich, że Fundusz nie będzie miał na to pieniędzy, za to będzie miał więcej pracy, za którą nie dostanie gratyfikacji.

- To jest nieprawda oczywiście, bo będzie miał, pieniędzy mu wystarczy, proszę rzucić okiem na plan finansowy NFZ, gdzie wszystkie zadania, jakie ma do realizacji, są już pokryte finansowaniem - odpowiedział szef resortu zdrowia.

- Druga rzecz jest taka, że to nie to, z której kieszonki pan płaci, mówiąc przysłowiowo, decyduje o tym, ile pan wydaje: czy pan wyjmuje z kieszeni prawej, czy lewej swoich spodni portfel. Ważne jest, ile pan wydaje, a to jest dokładnie ta sytuacja. Limit wydatków na system opieki zdrowotnej jest określony w ustawie, która docelowo ma dać 7 proc. PKB. To, czy będzie płacił NFZ, czy Ministerstwo Zdrowia, czy jakiś inny podmiot w resorcie, to naprawdę nie ma większego znaczenia. Chociaż dla mnie znaczenie ma takie, że wolałbym, żeby NFZ - i to robimy tym rozwiązaniem - był głównym dysponentem wydatków na świadczenia, bo minister zdrowia zajmuje się kształceniem kadr i inwestycjami - podsumował Niedzielski.

W przyszłym roku mniejszy budżet na nadwykonania

Szef resortu zdrowia mówił również o dodatkowych pieniądzach dla szpitali. 

- W pierwszym kroku podjęliśmy decyzję o tym, że usługi medyczne, które są poza ryczałtem, czyli poza tym, co jest stałą płatnością, będą rozliczane niezależnie od poziomu wykonania. Znieśliśmy tak zwany limit. Teraz rzeczywiście część zakresu działania - bo ona nie dotyczy całego zakresu działania szpitali - jest objęta ryczałtem i ryczałt polegał na tym (to było rozwiązanie wprowadzone kilka lat temu), że niezależnie od poziomu wykonania przekazywana jest pewna kwota, a jeżeli poziom wykonania zostanie przekroczony, to w następnym okresie jest większy - mówił.

- Tak działaliśmy od wielu lat, w tym roku rzeczywiście mamy do czynienia z sytuacją szczególną, kiedy po okresie pandemii zwiększone wykonanie czy wykorzystanie ryczałtu jest związane z odbudową zdrowia publicznego - podkreślił szef resortu zdrowia.

I zapowiedział:

- Będziemy rzeczywiście w tym roku przyjmowali rozwiązanie, które będzie pewną gratyfikacją, nagrodą dla tych, którzy mimo przekroczenia czy przekraczając ryczałt, czyli tę stałą płatność, pomagają odbudować zdrowie publiczne w Polsce.

Minister zdrowia przyznał, że szpital, który ma już zrealizowaną liczbę wykonań z ryczałtu, a wciąż przyjmuje pacjentów, nie zadłuża się. Skąd zatem ma brać pieniądze na dalszą realizację świadczeń?

- Ryczałt wypełnił - to znaczy, że wykonał tyle usług. Ryczałt ma do siebie, że wykonał liczbowo liczbę usług, natomiast finanse dostaje regularnie co miesiąc, by finansować swoją działalność - tłumaczył Niedzielski.

- W tym roku przyjmiemy takie rozwiązanie, które będzie premiowało tych, którzy przyłożyli się do odbudowy zdrowia publicznego w Polsce. W przyszłym roku będzie zdecydowanie zmniejszony zakres ryczałtu, jeśli chodzi o usługi medyczne - dodał.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum