Niedzielski: na razie nie będzie konkursu na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2020 12:12

Na razie nie będziemy ogłaszali konkursu na Głównego Inspektora Sanitarnego - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał, że zastępca GIS Krzysztof Saczka ma uprawnienia, do tego, by zarządzać inspekcją. - Teraz koncentrujemy się na głównych wyzwaniach - podkreślił.

Niedzielski: na razie nie będzie konkursu na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego
Minister przypomniał, że obecnie są "pewne problemy z raportowaniem" Fot. Twitter

W piątek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Jako przyczynę wskazał problemy zdrowotne. Jego obowiązki przejął dotychczasowy zastępca szefa inspekcji - Krzysztof Saczka.

Minister zdrowia pytany był w poniedziałek w RMF FM, kto będzie nowym Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Zgodnie z wymogami ustawowymi Główny Inspektor Sanitarny musi być lekarzem. - Minister Saczka, który zastępuje ministra Pinkasa nie ma takich kwalifikacji, nie ma takiego profilu wykształcenia, dlatego zastępuje, a nie pełni obowiązki - wskazał Niedzielski.

Niedzielski odniósł się do stwierdzenia, że to jest obejście przepisów ustawy. - Na razie jest tam kilka innych problemów do ogarnięcia i skupianie się na kwestiach personalnych nie jest istotną informacją - powiedział.

Przypomniał, że obecnie są "pewne problemy z raportowaniem". - Kiedy te problemy rozwiążemy wtedy oczywiście ogłosimy konkurs - zapewnił minister zdrowia.

W ubiegłym tygodniu rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informował, że szef resortu Adam Niedzielski polecił GIS przeanalizowanie raportów o zakażeniach koronawirusem na Mazowszu i Śląsku z ostatnich tygodni. Chodzi o pojawiające się w przestrzeni publicznej uwagi o rozbieżności w danych o liczbie zakażeń, prowadzonych przez resort zdrowia i tych na podstawie danych ze stacji sanitarno-epidemiologicznych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum