Niedzielski na nieformalnym spotkaniu ministrów zdrowia UE. "Przedstawię perspektywę Ukrainy"

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia07 września 2022 12:00

W Pradze trwa nieformalne spotkanie ministrów zdrowia z całej Europy. Tematami szczepienia, wojna na Ukrainie i sposoby na walkę z rakiem.

Niedzielski na nieformalnym spotkaniu ministrów zdrowia UE. "Przedstawię perspektywę Ukrainy"
Minister Zdrowia Adam Niedzielski na nieformalnym spotkaniu ministrów zdrowia UE. Fot. Twitter/MZ
  • W ramach czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej trwa nieformalne spotkanie ministrów zdrowia UE
  • Program spotkania koncentruje się głównie na kluczowych priorytetach czeskiej prezydencji Prezydencji Czeskiej: to onkologia i realizacja "European Cancer Plan", dyskusja nad konkluzjami Rady w sprawie szczepień oraz kryzys ukraiński i jego wpływ na zdrowie publiczne w UE
  • W spotkaniu uczestniczy minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaprezentuje perspektywę Ukrainy wobec zbliżającej się zimy

Sytuacja Ukrainy przed zbliżającą się zimą

Ministrowie debatują właśnie o wpływie wojny na zdrowie publiczne w Ukrainie. Dyskusja skupia się na pomocy, jakiej Ministrowie Zdrowia UE mogą udzielić Ukrainie. To  nie tylko pomoc natychmiastowa, czyli jak pomóc uchodźcom zarówno na terytorium UE, jak i Ukrainy (opieka nad rannymi, opieka nad dziećmi, wsparcie zdrowia psychicznego, ochrona zdrowia ochrona zdrowia publicznego), ale także pomoc długoterminowa, czyli jak wzmocnić infrastrukturę.

- Mój cel na dzisiejszym spotkaniu to zaprezentować perspektywę Ukrainy. Miałem przyjemność odwiedzić Ukrainę w piątek i rozmawiałem z ministrem zdrowia Viktorem  Liaszko. Jego perspektywa na nadchodząca zimę jest bardzo zła. Spodziewa się, że rosnące cenach gazu i energii wywołają wzrost napływu uchodźców. Ponadto pojawi się wiele chorób w rezultacie tego stanu. Zaprezentuję tę perspektywę - mówił tuż przed rozpoczęciem debaty Niedzielski.

Onkologia: realizacja Europejskiego Planu Walki z Rakiem

Rak jest jedną z głównych przyczyn zgonów w UE. Debata będzie bazować na konferencji ekspertów z lipca, zorganizowaną przez Czeską Prezydencję w Brnie. Konferencja ta przyjęła projekt tzw. Call to Action - planu konkretnych działań, które pomogą lepiej wdrożyć Europejski Plan Walki z Rakiem.

Celem jest skupienie się na wczesnym wykrywaniu, badaniach przesiewowych oraz sieci krajowych centrów onkologicznych. W ramach tej dyskusji kraje UE zostaną m.in. zostaną poproszone o opracowanie metodologii uznawania ośrodków za część kompleksowej sieci ośrodków onkologicznych, jak również do wdrożenia interoperacyjnych rejestrów nowotworów.

Wszystko to powinno poprawić wczesne wykrywanie raka wykrywanie raka i programy badań przesiewowych w UE. Podczas debaty omówione zostaną również poglądy ministrów na temat stworzenia kompleksowej infrastruktury walki z rakiem na szczeblu krajowym, a zwłaszcza unijnym, a zwłaszcza na szczeblu UE.

Szczepienia: najskuteczniejsze narzędzie profilaktyki

Debata skupi się na szerszym aspekcie szczepień, zwłaszcza w odniesieniu do wdrażania wniosków wyciągniętych z pandemii covid-19. W wielu regionach zasięg szczepień spada znacznie poniżej zalecanych poziomów, a obciążenie chorobami zakaźnymi znacznie wzrasta.

Pandemia Covid-19 przyniosła poważne wyzwanie dla polityki szczepień; istnieje potrzeba szybkiego opracowania i produkcji skutecznych szczepionek oraz wprowadzenia skutecznych kampanii informacyjnych. Istnieje również potrzeba dostarczenia szczepionek dużej liczbie osób.

Ministrowie zostaną poproszeni o przeprowadzenie debaty na temat przyszłości walki z pandemiami oraz dalszego wykorzystania narzędzi elektronicznych opracowanych w celu zwalczania pandemii covid-19.

Posiedzenie na szczeblu HERA

Nieformalne spotkanie ministrów zdrowia UE obejmuje również posiedzenie na szczeblu ministerialnym Rady HERA (Health Emergency Preparedness and Response). W posiedzeniu tym W spotkaniu wezmą udział wysocy rangą przedstawiciele producentów szczepionek i omówią przyszłość kontraktów.
Rada HERA jest formalnie kierowana przez Komisję. Omówiona zostanie przyszłość umów na zakup szczepionek przeciwko covid-19. Przedstawiciele producentów (BioNTech/Pfizer i Moderna management) będą uczestniczyć w tym spotkaniu.

- Wynikiem spotkania powinno być konsensus w sprawie przyszłego kierunku działań lub ustalenie planów w zakresie dalszych działań i rozwiązania problemu nadwyżki szczepionek covid-19 - czytamy w komunikacie.

Konferencja prasowa zaplanowana jest na godz. 18.00.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum