Niedzielski: mamy przygotowaną procedurę dostaw szczepionek do punktów, jest zatwierdzana

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2021 11:20

Rozważamy ewentualność dokupienia szczepionek na COVID-19, by jak najszybciej zaspokoić potrzeby - powiedział we wtorek (5 grudnia) minister zdrowia Adam Niedzielski. Pytany przez dziennikarzy o procedurę dostaw szczepionek do punktów powiedział, że jest ona już opracowana.

Niedzielski: mamy przygotowaną procedurę dostaw szczepionek do punktów, jest zatwierdzana
Minister Niedzielski: - Mamy już opracowaną procedurę dostaw szczepionek do punktów szczepień, ona jest w zasadzie w tej chwili już zatwierdzana. Fot. Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Niedzielski odpowiadał na pytania dziennikarzy przed posiedzeniem sejmowej komisji zdrowia poświęconym realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

- Rozważamy ewentualność dokupowania szczepionek, by jak najszybciej zaspokoić potrzeby - powiedział minister zdrowia. Zaznaczył, że ma na myśli tylko i wyłącznie szczepionki na COVID-19 dopuszczone do użytku przez Europejską Agencję ds. Leków. Pytany, kiedy rząd planuje taki zakup, odparł: - Jak będzie tylko okazja by je kupić, to na pewno je kupimy.

Niedzielski pytany o to, czy na etapie szczepienia kolejnych grup nie zabraknie szczepionek, odparł: - Rzeczywiście, jeśli rozpoczniemy powszechne szczepienie - a przypomnę, że same zapisy będziemy otwierali od 15 stycznia - to wtedy skomplikuje nam się łańcuch dostawy. - Ale to my jesteśmy odpowiedzialni za to, by te szczepionki sprawnie docierały do poszczególnych punktów. Mamy już opracowaną procedurę, ona jest w zasadzie w tej chwili już zatwierdzana - dodał.

Szef MZ był również pytany o prognozę mówiącą, że proces szczepień może w Polsce potrwać cztery lata. Niedzielski odparł, że to była prognoza oparta o założenie, że szczepionych będzie 20 tys. osób dziennie, "co jeszcze wczoraj było rekordem".

Wczoraj ta wielkość wyniosła 35 tysięcy. - Myślę, że w najbliższych dniach będziemy widzieli zdecydowanie wyższą liczbę szczepień dziennie, więc na pewno te cztery lata to jest obliczenie oparte na niewłaściwych założeniach - zapewnił.

Padło również pytanie o to, że w niektórych krajach rozważane jest szczepienie większej liczby osób pierwszą dawką tak, by nie magazynować szczepionek.

- Zaczęliśmy bardzo szybko od decyzji, by z jednej fiolki brać sześć dawek. Ta decyzja prawdopodobnie będzie usankcjonowana również przez Europejską Agencję ds. Leków, która w tym tygodniu miała się tym zająć, bo taką nieoficjalną informację otrzymałem od pana prezesa Grzegorza Cessaka, który z naszego ramienia pracuje w komisjach Europejskiej Agencji ds. Leków - powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia wskazywał, że rzeczywiście na świecie rozważane są jeszcze co najmniej dwie metody zwiększania liczby osób zaszczepionych.

- Pierwszą z nich jest wydłużanie tego okresu między pierwszym podaniem (szczepionki - PAP), a drugim podaniem. Tu muszą wypowiedzieć się medycy, takie pytanie zostało sformułowane do Rady Medycznej przy panu premierze i będziemy o tym dyskutowali - powiedział.

Zaznaczył, że wszystkie takie decyzje muszą być oparte na dowodach, badaniach naukowych i gruntownej wiedzy. - Tu nie można podejmować decyzji pod presją czasu i tylko po to, by zwiększać liczbę, bo bezpieczeństwo pacjentów jest najważniejsze - podkreślił szef resortu zdrowia.

Pytany, dlaczego w szpitalach nie ma list rezerwowych pacjentów, którym można byłoby podać szczepionki, gdy istnieje groźba, że mogą się zmarnować, odpowiedzial: - Na tym etapie, kiedy zaszczepiona jest bardzo niewielka część personelu, mówienie o tym, że nie ma osób do zaszczepienia, jest fikcją. My tylko na ten okres świąteczny dopuściliśmy taką możliwość. Ale na tym etapie to jest rozważanie zupełnie bezcelowe.

W Polsce 27 grudnia rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 preparatem konsorcjum firm Pfizer i BioNTech. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele.

PAP - Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum