Niedzielski: mamy już trzecią falę COVID-19. Wyraźny trend wzrostu zakażeń

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2021 15:58

- W tym tygodniu odnotowaliśmy 23-procentowy wzrost zachorowań w stosunku tydzień do tygodnia. To nie jest już chwilowy, jednodniowy wzrost, ale stała tendencja - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: mamy już trzecią falę COVID-19. Wyraźny trend wzrostu zakażeń
Minister Niedzielski: mamy już trzecią falę COVID-19. Fot. PTWP/screen
 • W ostatnich dwóch tygodniach widoczny jest bardzo dynamiczny przyrost nowych zakażeń koronawirusem
 • W poprzednich tygodniach mieliśmy do czynienia ze zdecydowanie mniejszym obłożenia łóżek, o ok. 1000 dziennie
 • Rośnie liczba zlecanych testów, bo więcej osób podejrzewając Covid-19 zgłasza się do lekarzy
 • Jedynym parametrem, który maleje systematycznie jest liczba zgonów. To jedyny trend, który (jeszcze) się nie odwrócił

Minister Niedzielski podczas konferencji prasowej w piątek (19 lutego) podkreślił, że wzrost liczby zakażeń, a więc i zachorowań obserwujemy w Polsce od kilku dni.

Wyraźny trend wzrostu liczby zakażeń

Jak tłumaczył, nadwyżka zakażeń tydzień do tygodnia jest coraz większa. W ostatnich dwóch tygodniach widzimy bardzo dynamiczny przyrost nowych zakażeń. Średnia tygodniowa zachorowań wahała się w ubiegłym tygodniu na poziomie 5,5 tys.-5,3 tys. przypadków dziennie.

- W tym tygodniu średnia tygodniowa przekroczyła 6,5 tys. dziennie - to 23 proc. wzrost z tygodnia na tydzień. Mówimy już o trendzie wzrostowym a nie o jednodniowym wzroście - podkreślił minister Niedzielski.

Jak zaznaczył, w piątek  mamy blisko 8 800 nowych przypadków. To tylko nieco mniej niż wczoraj, gdy mieliśmy ponad 9 000 zachorowań.

- Jednak dla oceny skali epidemii musimy się porównywać z analogicznym okresem w poprzednim tygodniu. A wynik nie jest budujący - ta różnica osiągnęła pomiędzy piątkiem w ubiegłym tygodniu a dzisiejszym dniem wynosi blisko 2 400 przypadków - powiedział minister Niedzielski.

Zdaniem ministra, tendencja wzrostu zakażeń Covid-19 na pewno wpłynie na dalsze decyzje dotyczące obostrzenia.

Więcej zajętych łóżek covidowych

Na trwałą tendencję wzrostową liczby zakażeń wskazuje też obłożenie łóżek covidowych.

- Obecnie mamy 26 tys. łóżek. To gwarantuje nam duży bufor bezpieczeństwa, gdyż obecnie zajętych jest 12-13 tys. Jednak bardzo charakterystyczne jest to, że w poprzednich tygodniach mieliśmy do czynienia ze zdecydowanie mniejszym obłożenia łóżek, o ok. 1000 dziennie - informował Adam Niedzielski.

W tym tygodniu ten parametr został odwrócony. Zajętość łóżek dla pacjentów z covidem wzrosła o 226, co jest sytuację nienotowaną odkąd mamy do czynienia ze spadkiem drugiej fali zachorowań - ocenił minister.

Kolejne ważne parametry, które wskazują na trend wzrostowy to liczba zleceń na testy z podstawowej opieki zdrowotnej. Jak przypomniał minister, pacjenci, którzy mają objawy lub czują, że mogli zakazić się koronawirusem udają się do lekarzy rodzinnych.

- Monitorujemy z tygodnia na tydzień, ile takich przypadków jest zgłaszanych. Jeżeli porównamy sobie ostatnie dwa tygodnie, to również widzimy bardzo dynamiczny wzrost zleceń. W ostatnim tygodniu łączna liczba zleceń wynosiła prawie 78,5 tys. a w poprzednim tygodniu było ich tylko 66 tys. Tutaj mamy również do czynienia z bardzo dynamiczna zmianą, rzędu plus 18 proc. - podkreślił minister Niedzielski.

Dostrzegalny jest bardzo systematyczny wzrost badań wykonywanych codziennie przez laboratoria. Średnia dzienna wykonywania badań w laboratoriach podskoczyła z 42 tys. na 44, 5 tys. - Dzisiejszy wynik wynosi ponad 49 tys. co odzwierciedla wzrost zainteresowania wykonywaniem badań wymazów. W naszym systemie oznacza to wzrost zjawiska pandemicznego - podał minister.

Liczba zgonów (jeszcze) maleje

Jedynym parametrem, który maleje systematycznie, w którym jeszcze trend się nie odwrócił jest liczba zgonów.

- Tydzień temu średnia dzienna liczba zgonów wynosiła 244 a w tym tygodniu to jest 199. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze ten parametr zmienia się z opóźnieniem w stosunku do wzrostu liczby zakażeń, więc będziemy go bardzo wyraźnie obserwowali - zaznaczył minister Niedzielski.

Podkreślił, że wzrost zachorowań, któremu nie towarzyszy wzrost hospitalizacji i zgonów nie jest powodem do podejmowania drastycznych decyzji. Jednak niestety mamy już do czynienia z sytuacją, że wzrasta liczba hospitalizacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze