×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Niedzielski: mamy i będziemy mieli niedobór lekarzy. "W systemie na szeroką skalę musi pojawić się technologia"

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia27 marca 2023 12:05Aktualizacja: 27 marca 2023 13:39

Mamy za mało lekarzy i za dziesięć lat również będziemy w sytuacji ich niedoboru. Dlatego w systemie opieki zdrowotnej musi pojawić się technologia na dużą skalę - o wiele większą niż obecnie - mówił na konferencji "Wprost" minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: mamy i będziemy mieli niedobór lekarzy. "W systemie na szeroką skalę musi pojawić się technologia"
Minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie konferencji Wizjonerzy Zdrowia 2023, organizowanej przez WPROST. Fot. PTWP
 • Mamy za mało lekarzy i za dziesięć lat również będziemy w sytuacji ich niedoboru. Dlatego w systemie opieki zdrowotnej musi pojawić się technologia na dużą skalę - o wiele większą niż obecnie - mówił na dzisiejszej konferencji "Wizjonerzy Zdrowia 2023" organizowanej przez tygodnik Wprost minister zdrowia Adam Niedzielski
 • Panel inauguracyjny zatytułowany był „Dokąd zmierzamy, czyli jak wydłużyć życie Polaków: Profilaktyka, opieka koordynowana, innowacje"
 • Obok POZ, AOS i lecznictwa szpitalnego musi zacząć funkcjonować opieka domowa z narzędziami opieki środowiskowej w postaci wizyt lekarza i pielęgniarki, ale też ze zdalnym monitorowaniem stanu zdrowia pacjenta i z teleporadami - wyjaśniał otwierając wydarzenie
 • Wyzwaniem będzie w związku z tym ogromna ilość danych, które się pojawią. Dlatego jednym z priorytetów staje się przetwarzanie danych ułatwiających lekarzowi podejmowanie decyzji terapeutycznych - systemy podpowiadające opcje i warianty indywidualnego doboru leczenia - wskazywał

"Trend rosnącej długości życia załamał się nie tylko w Polsce"

Jak mówił w poniedziałek na konferencji "Wizjonerzy Zdrowia 2023" zorganizowanej przez "Wprost" minister zdrowia Adam Niedzielski, zjawisko załamania po pandemii trendu rosnącej długości życia dotyczy nie tylko Polski, ale całej Europy - ten problem mamy wszyscy, a nasz kraj nie jest pod tym względem samotną wyspą.

Minister zauważył, że mamy swoją specyfikę, bo np. duża różnica średniej długości życia pomiędzy kobietami i mężczyznami wynika w Polsce ze znacznie mniejszej skłonności mężczyzn do profilaktyki. Potrzebna jest szeroko zakrojona edukacja, ale z roku na rok nie da ona efektu dla zdrowia publicznego.

- Nowym instrumentem jest tutaj program Profilaktyka 40+, na który wyłożone zostały duże pieniądze, również na kampanię społeczną z nim związaną. Jest szansa, że zbliżymy się niedługo do 2 mln osób przebadanych w ramach programu, a taką właśnie liczbę przyjęliśmy jako wskaźnik sukcesu. Nie oznacza to oczywiście, że osiągniemy w ten sposób piorunujący efekt, bo pamiętajmy, że populacja 40+ to nie 2 mln, ale ok. 20 mln Polaków - wskazywał Niedzielski.

- Programy profilaktyki zdrowotnej trzeba będzie zatem stale poszerzać, myślimy również o szerszej ofercie w tym zakresie dla mężczyzn - dodał.

"Czeka nas permanentny problem z personelem medycznym. To rodzi nowe wyzwania"

- Jeśli chodzi o wyzwania, które nas czekają, to cały system ochrony zdrowia będzie miał permanentny problem z personelem medycznym. Naiwnością byłoby sądzić, że zwiększenie naboru na studia medyczne, czy zatrudnianie lekarzy z Ukrainy pozwolą nam go uniknąć. Za dziesięć lat lekarzy i tak będzie za mało, choćby dlatego, że nasze społeczeństwo się starzeje, a jednocześnie jest coraz bardziej świadome i wyedukowane w zakresie zdrowia. Dlatego w systemie opieki zdrowotnej musi pojawić się technologia na dużą skalę - o wiele większą niż obecnie - podkreślał Adam Niedzielski.

Jak mówił, obok POZ, AOS i lecznictwa szpitalnego musi zacząć funkcjonować opieka domowa z narzędziami opieki środowiskowej w postaci wizyt lekarza i pielęgniarki, ale też ze zdalnym monitorowaniem stanu zdrowia pacjenta i z teleporadami.

- Wyzwaniem będzie w związku z tym ogromna ilość danych, które się pojawią. Już teraz ich ilość każdego roku się dubluje i lekarz nie jest w stanie ich sam przetworzyć tak, aby je efektywnie wykorzystać. Dlatego jednym z priorytetów staje się przetwarzanie danych ułatwiających lekarzowi podejmowanie decyzji terapeutycznych - systemy podpowiadające opcje i warianty indywidualnego doboru leczenia - zaznaczył minister zdrowia.

- Nie chciałbym, aby ten zakres był traktowany jak wizjonerstwo, bo wiele z tego obszaru już zostało zrobione - teraz trzeba zakasać rękawy i zacząć wdrażanie. Warto przypomnieć, że za chwilę wejdzie w życie Krajowa Sieć Onkologiczna, tą samą ścieżką idziemy w kardiologii. Idea koordynacji jest wdrażana w POZ, to samo czeka wkrótce neurologię i hematologię - mówił Adam Niedzielski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze