Niedzielski kategorycznie: ponowne zamknięcie szkół wykluczone

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP25 października 2021 14:15

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z PAP mówił że, o dalszych działaniach w związku z pandemicznymi obostrzeniami przesądzą ostatnie dni października. Jednak ponowne zamknięcie szkół jest wykluczone.

Zamknięcia szkół nie będzie - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. Shutterstock
  • W ocenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Polska "nie bardzo może sobie pozwolić" na kolejny lockdown
  • Decyzje będą zapadać na początku listopada. Musimy mieć jasność, co do przebiegu rozwoju pandemii w ostatnim tygodniu października - mówił minister
  • Zamknięcia szkół jednak nie będzie. Jak zapewniał minister zdrowia jest ono wykluczone

Końcówka października przesądzi o dalszych działaniach

- Jeśli będziemy na koniec października na średnim poziomie powyżej 7 tys. zachorowań w ciągu doby, to trzeba będzie zastanowić się, czy nie podjąć jakichś bardziej restrykcyjnych kroków - mówił PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodał, że "decyzje będą zapadać na początku listopada". Jednak w ocenie szefa resortu zdrowia restrykcje byłyby ostatecznością, ponieważ "pociągają za sobą koszty społeczne i gospodarcze".

- Wiemy, co się dzieje, kiedy dzieci nie chodzą do szkoły. Wiemy, co oznacza zamykanie gospodarki dla firm i PKB. Ale oczywiście bierzemy pod uwagę, że trzeba będzie wprowadzić jakieś zdecydowane działania, jeśli będzie ryzyko, że system ochrony zdrowia będzie zagrożony paraliżem. Dla mnie, jako ministra zdrowia, największym wyzwaniem jest utrzymanie jego drożności i płynności w przyjmowaniu pacjentów - zapewniał szef resortu zdrowia.

Czytaj więcej: Obostrzenia? Jest gorzej, niż MZ zakładało. Niedzielski: decyzje w listopadzie

Obostrzenia będą lokalne. Kraska: mamy to w swoich scenariuszach i one leżą na stole

Zamknięcie szkół - wykluczone

Niedzielski, pytany o ponowne zamknięcie szkół odpowiedział, że "to akurat jest wykluczone".

- Nie ma takiego planu, szkoły pozostaną otwarte. Oczywiście, w razie konieczności, pojedyncze placówki będą czasowo przechodziły na nauczanie zdalne, inne na hybrydowe, ale co do zasady - dzieci będą uczyły się stacjonarnie - poinformował minister Niedzielski.

Nadmienił, że w temacie restrykcji lokalnych "jest wiele argumentów za regionalizacją". Wymienił woj. podlaskie i lubelskie jako "bardzo odstające pod kątem zakażeń". nie podał jednak konkretnych rozwiązań, "bo jeszcze na to za wcześnie".

Czytaj też: Minister zdrowia nie widzi szans na rozmowy dwustronne z protestującymi medykami

Cmentarze na 1 listopada. Jest oficjalna decyzja rządu ws. restrykcji

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum