Niedzielski: jesteśmy do dyspozycji i czekamy na sygnał do zwiększania wydolności

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia28 grudnia 2022 13:29

- Jesteśmy przygotowani, bo wydolność naszego hubu jest o wiele większa i nie jest w tej chwili w pełni wykorzystywana. Składam deklarację na ręce pana ministra Laszki, że jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wyraźny sygnał ewentualnego zwiększenia wydolności - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji w Medevac Hub Jasionka dot. pomocy medycznej obywatelom Ukrainy.

Niedzielski: jesteśmy do dyspozycji i czekamy na sygnał do zwiększania wydolności
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej dot. przekazania pomocy medycznej obywatelom objętej wojną Ukrainy w Medevac Hub Jasionka w Parku Naukowo-Technologicznym przy Lotnisku Rzeszów-Jasionka. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • - Spotykamy się po to, żeby uzgodnić warunki ewakuacji pacjentów ukraińskich, ale też powrotu pacjentów ukraińskich z całej Europy do Polski - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski
  • - Rozmawialiśmy dzisiaj ze wspaniałym zespołem, któremu się kłaniam nisko, który wykonuje świetną pracę - podkreślił
  • - Obaj z panem ministrem Laszko mamy przekonanie, że ta praca jest  wykonywana na najwyższym poziomie i pacjenci z Ukrainy mogą we względnie komfortowych warunkach dotrzeć do docelowego miejsca leczenia - zaznaczył minister

Pacjenci przetransportowani do europejskich szpitali

Dziś w trakcie konferencji ministra zdrowia dra Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia Ukrainy Wiktora Liaszko oraz ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza poświęconej pomocy medycznej obywatelom objętej wojną Ukrainy ze strony szefa polskiego resortu padły solidne deklaracje. Spotkanie przeprowadzono w Medevac Hub Jasionka.

- Przypominam, że ideą tego miejsca jest to, żeby pacjentom, którzy przyjeżdżają z Ukrainy, zapewnić leczenie również w innych krajach europejskich, nie tylko w Polsce. Samolot, który startuje z pobliskiego lotniska w Jasionce tych pacjentów rozwozi praktycznie po całej Europie - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji w Jasionce.

Tuż przed spotkaniem z mediami z lotniska Rzeszów -Jasionka odleciał specjalny samolot, który zabrał z Polski na leczenie do innych państw europejskich, ukraińskich pacjentów. Ministrowie pożegnali pacjentów na pokładzie.

- Dzisiaj miał miejsce transport pacjentów, którzy trafili zarówno do Holandii, jak i do Norwegii. To są pacjenci z jednej strony bezpośrednio dotknięci działaniami wojennymi - mówię tutaj o ranach postrzałowych i innych - ale są też pacjenci onkologiczni, którzy w pierwszej kolejności trafią do Norwegii - zaznaczył Niedzielski.

Pacjenci czują się komfortowo

- Mieliśmy okazję pożegnać tych pacjentów na pokładzie samolotu i wszyscy pacjenci mówili nam, że czują się komfortowo w tych warunkach, które zostały im zapewnione. Praca, którą tutaj wykonuje zespół, jest absolutnie doceniana - mówił minister Niedzielski.

- Chciałem również zadeklarować, że ta infrastruktura, ten hub, ale również cały system transportu pacjentów jest przygotowany na ewentualne zwiększenie liczby napływających pacjentów. Jesteśmy przygotowani, bo wydolność tego hubu jest o wiele większa i nie jest w tej chwili w pełni wykorzystywana i tutaj składam deklarację na ręce pana ministra Laszki, że jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wyraźny sygnał ewentualnego zwiększenia wydolności - podsumował Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum