×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Niedzielski: dramatyczna sytuacja. "Dynamika, z którą nie mieliśmy do czynienia"

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia19 stycznia 2022 11:30

- Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale, że ta fala bardzo dynamicznie będzie się w najbliższych dniach rozwijała - mówił podczas konferencji prasowej 19 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: dramatyczna sytuacja. "Dynamika, z którą nie mieliśmy do czynienia"
Minister zdrowia Adam Niedzielski, fot. PAP/Tomasz Gzell
 • Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że piata fala będzie rozwijać się dynamicznie w najbliższych dniach
 • - Ostatnie dwa dni to jest dynamika, z którą nie mieliśmy do tej pory do czynienia - zaznaczył minister. Dzisiejsza liczba nowych zakażeń wynosi 30 586
 • Dynamika oznacza podwajanie liczby infekcji z tygodnia na tydzień - kontynuował Niedzielski
 • Wprowadzony został obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej

Piąta fala jest faktem. Będzie rozwijała się bardzo dynamicznie

W ocenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego piąta fala będzie rozwijać się dynamicznie w najbliższych dniach. Dzisiejsze ponad 30 tys. zachorowań w stosunku do 16,2 tys. w zeszłym tygodniu to wzrost dokładnie o 90 procent.

Niedzielski poinformował, że liczba wykonanych badań jest bardzo duża, a dzisiaj - 122 tys. - nawet rekordowa. Trendy, jak podkreślił, oparte są na badaniach PCR, "jakkolwiek badania antygenowe oczywiście też uznajemy w ramach definicji przypadku jako identyfikację zakażeń". Rośnie też liczba zleceń - wyniosła ponad 60 tysięcy w stosunku do 40 tysięcy w poprzednim dniu.

Udział wariantu Omikron w zakażeniach to 20 procent

- Omikron w tej chwili stanowi w strukturze badań naszego genomu już ponad 20 procent i ten dwudziestoprocentowy udział oznacza ogromną dynamikę wzrostów zakażeń. Sytuacja jest rzeczywiście dramatyczna - mówił Niedzielski.

- Jeżeli te trendy by się utrzymały, to w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z poziomami zakażeń na mniej więcej wartości powyżej nawet 50 tysięcy - kontynuował minister. Dodał, że taka sytuacja stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej.

- W tej chwili mamy zajętych 14 tys. łóżek - poinformował minister.

Obowiązkowa praca zdalna w administracji publicznej

- Ta sytuacja wymaga podejmowania specjalnych kroków - zapowiedział minister Niedzielski.

- Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej; w ciągu najbliższych dni zostanie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które odpowiedni obowiązek tego typu nałoży na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zaapelował również do wszystkich pracodawców w Polsce, by w miarę możliwości praca zdalna "znowu stała się standardem".

- Jeżeli nie zmniejszymy mobilności i liczby okazji, które mogą spowodować transmisję, wirusa to niestety musimy się liczyć nadal z bardzo dynamicznym wzrostem zakażeń - kontynuował.

Niedzielski dodał, że system opieki zdrowotnej może obsłużyć 40 tys. chorych na COVID, liczba ta może zostać zwiększona do 60 tysięcy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze