Niedzielski: dostępność leczenia dla Polaków nie będzie ograniczana finansowo. "Nie ma uszczuplenia składki"

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia02 marca 2022 14:27

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, w Polsce mogą liczyć na refundowaną opiekę zdrowotną, leczenie, szczepienia - nie tylko przeciw COVID-19 - oraz teleplatformę w języku ukraińskim.

Niedzielski: dostępność leczenia dla Polaków nie będzie ograniczana finansowo. "Nie ma uszczuplenia składki"
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie PAP/Paweł Supernak
  • W województwie lubelskim i podkarpackim jest 13 punktów recepcyjnych: 7 w lubelskim i 6 w podkarpackim - mówił podczas środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski
  • W każdym z tych punktów znajduje się punkt opieki medycznej z możliwością lądowania śmigłowców LPR, ale resort przygotował również system opieki szpitalnej
  • Plan zabezpieczenia obejmuje ok. 120 szpitali wskazanych przez wojewodów, a w nich 7 tys. miejsc, które mogą zostać przeznaczone na leczenie obywateli Ukrainy

Niedzielski: każdy obywatel Ukrainy otrzyma pomoc

Niedzielski poinstruował, że zabezpieczenie w postaci punktów recepcyjnych dotyczy zarówno ewentualnych ofiar bezpośrednich wojny, tj. osób rannych jak i osób, które "przekraczają granicę uciekając przed agresją rosyjską".

- Przekazaliśmy informacje do wszystkich podmiotów leczniczych, że każdy obywatel Ukrainy bez względu na to, czy wymaga hospitalizacji, leczenia specjalistycznego w trybie ambulatoryjnym czy też pomocy w ramach pierwszej pomocy, ma taką możliwość i pomoc powinna być udzielana - mówił.

Minister dodał, że przygotowywany jest projekt ustawy pod auspicjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w którym znajduje się duży komponent dotyczący zasad, na jakich będą realizowane świadczenia dla obywateli Ukrainy. - Ten projekt przede wszystkim stawia na, z jednej strony, dostępność leczenia dla obywateli Ukrainy, ale też na minimalną liczbę formalności, która powinna być z tym związana - kontynuował.

Obywatele Ukrainy będą korzystali z pomocy lekarskiej w podmiotach, które już mają zawarte umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na wszystkich poziomach. Usługi medyczne będą refinansowane z budżetu państwa - NFZ jako płatnik będzie płacił szpitalom w normalny sposób, a potem ta część, która dotyczy obywateli ukraińskich, będzie refundowana z budżetu.

- To rozwiązanie, które powoduje, że  i w związku z tym dostępność leczenia dla wszystkich Polaków nie będzie w ten sposób ograniczana finansowo - mówił Niedzielski.

Dodał, że rozwiązanie "działa z mocą wsteczną": wszystkie świadczenia medyczne udzielone po 24 lutego będą podlegały zasadom refundacji. Dokumentem uprawniającym do uzyskania takiej usługi medycznej będzie dokument, który potwierdza legalny pobyt na terenie Rzeczpospolitej, czyli paszport z odpowiednią pieczątką albo inny dokument tożsamości.

Refundacja świadczeń dla obywateli Ukrainy i teleplatforma po ukraińsku

Rozwiązanie przewiduje również refundację leków, która będzie odbywała się na takich samych zasadach, jak dla wszystkich obywateli naszego kraju, od daty 24 lutego.

Niedzielski poinformował również, że wszyscy obywatele Ukrainy mają zapewniony dostęp do szczepień: nie tylko o przeciw COVID-19, ale i przeciw innym chorobom, szczególnie tym, które są przeznaczone dla dzieci w kalendarzu szczepień. Dostępne będą także testy na COVID-19: udostępnione zostaną formularze w języku ukraińskim, a obecnie obywatele Ukrainy mogą zgłaszać się do aptek i innych punktów testowania.

Na infolinii, której operatorem jest Narodowy Fundusz Zdrowia, dostępna jest obsługa w języku ukraińskim. Po ukraińsku będzie również obsługiwana Teleplatforma Pierwszego Kontaktu.

Polska współpracuje także ściśle z Unią Europejską, a minister Niedzielski po rozmowie z komisarzem unijnym do spraw zdrowia Stellą Kyriakides zapewnił o unijnym mechanizmie ochrony ludności cywilnej, który pozwala już w tej chwili uzupełniać zapasy leków. Dzisiaj będą realizowane pierwsze transporty, między innymi z Francji. Zapasy mają być uzupełniane w kontekście chorób, które "w Polsce występują marginalnie, a większym stopniu na Ukrainie".

- Do Polski napłynęło blisko pół miliona uchodźców, Polska jest otwarta na wsparcie, na pomoc w każdej formie, również w formie medycznej bez względu na to, czy dotyczy obywateli Ukrainy na terenie Polski czy obywateli Ukrainy, którzy zmagają się z rosyjską agresją - podsumował minister Adam Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum