Niedzielski: były nieprawidłowości podczas szczepień. Padła sugestia o podanie się do dymisji osób odpowiedzialnych

Autor: jj, PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2021 10:08

Jak mówił we wtorek (5 stycznia) na konferencji prasowej minister zdrowia Adam NIedzielski, kontrola ujawniła, iż z całą pewnością można stwierdzić, że w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM doszło do celowego złamania zasad Narodowego Programu Szczepień przeciwko Covid-19.

Niedzielski: były nieprawidłowości podczas szczepień. Padła sugestia o podanie się do dymisji osób odpowiedzialnych
Minister zdrowia Adam Niedzielski: W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM doszło do celowego złamania zasad Narodowego Programu Szczepień przeciwko Covid-19. Fot. archiwum/TT/MZ

- Celowość złamania tych zasad potwierdzona jest kilkoma faktami. Osoby, które zostały zaszczepione poza kolejnością zostały zarejestrowane jak personel niemedyczny pracujący w szpitalu. W pliku, który został przesłany do Centrum E-Zdrowia znajdowały się nazwiska tych osób, o których rozpisują się media. Te osoby zostały nieprawidłowo zarejestrowane i zgłoszone, nawet względem określonego wyjątku - podkreślał minister Niedzielski.

Dodał, że zgłoszenie tych osób zostało przekazane 28 grudnia, jeszcze w przeddzień ogłoszenia wyjątków pozwalających na wyszczepienie wąskiej grupy osób z grupy „0”.

- Te dwa fakty pokazują, że było to celowe złamanie zasad Narodowego Programu Szczepień, ponieważ organizacja szczepienia osób spoza właściwej grupy przeprowadzona została z wyprzedzeniem. To były osoby zaproszone i w związku z tym wszystkie tłumaczenia, że szczepienia wiązały się z wykorzystaniem szczepionki, która mogła się zmarnować, były nieprawdziwe - dodał minister.

Jak podkreślał Niedzielski, przez zabieg zmiany kolejności szczepień i wstawienia do kolejki osób spoza pracowników szpitala, bardzo duża liczba personelu nie ma dostępu do szczepień. Minister zapowiedział, że do końca tygodnia ma się zakończyć kontrola NFZ, która zweryfikuje kilka jeszcze innych wątków dotyczących nieprawidłowości w szczepieniach w UCK WUM.

Jak dodał Niedzielski, według informacji NFZ, już stwierdzone nieprawidłowości przez Fundusz są podstawą do nałożenia kary powyżej 250 tys. złotych, a kwota ta może też ulec znaczącemu podwyższeniu. Apelował również do osób, które są odpowiedzialne w wymiarze etycznym - preferowania osób, wyznaczania grup uprzywilejowanych do szczepienia - o podanie się do dymisji.

Przypomnijmy, że w poniedziałek w jednostkach związanych z WUM rozpoczęła się szczegółowa kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia. Miała ona związek z informacjami, że na WUM zaszczepiono poza kolejnością wynikającą z Narodowej Strategii Szczepień znane osoby.

O zaszczepieniu informował w ostatnich dniach m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller. Zaszczepieni zostali też m.in. aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn i Wiktor Zborowski, satyryk Krzysztof Materna, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak oraz aktor, piosenkarz Michał Bajor i inni. Pełna lista 18 osób zaszczepionych poza kolejnością nie została upubliczniona.

WUM poinformował w ubiegłym tygodniu, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które - niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny - otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum