Niedzielski: braki kadrowe w ochronie zdrowia to skutek wieloletnich zaniedbań

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2021 20:27

- Podejmowane są działania mające poprawić sytuacje kadrową w ochronie zdrowia, ale wieloletnich zaniedbań nie da się szybko naprawić - powiedział we wtorek (16 lutego) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: braki kadrowe w ochronie zdrowia to skutek wieloletnich zaniedbań
Minister zdrowia Adam Niedzielski ; FOT. Screen PTWP

Szef resortu zdrowia był gościem konferencji Ryzyka i Trendy, której organizatorem jest Polityka Insight.

- Pandemia pokazuje, że jest mała liczba personelu - m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Sprzęt można kupić, szpitale tymczasowe można postawić, łóżka można dostawić, natomiast personel jest tym elementem, który działa jak wąskie gardło - powiedział minister, pytany o to, co jest najważniejszym dotychczasowym wnioskiem płynącym z pandemii.

Szef resortu ocenił, że zapewnienie odpowiedniej liczebności personelu medycznego i stworzenie mu warunków pracy pozwalających na koncentrowanie się na leczeniu, a nie debatach o wynagrodzeniach czy sytuacji materialnej jest, niestety, wyzwaniem o dłuższym horyzoncie czasowym.

- Nie da się w ciągu jednej kadencji rozwiązać spraw, które są zaniedbaniem wieloletnim - zaznaczył.

Minister mówił, że podejmowane są działania mające poprawić kwestie kadrowe. - Cała elektronizacja to nie tylko ułatwienie dla pacjent, to także ograniczenie biurokratycznej pracy, która musi być wykonywana przez lekarzy - wskazał. - Mamy też np. asystentów, którzy mają odciążać od czynności biurowych - wyliczał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum