Niedzielski będzie rekomendował przedłużenie do 17 stycznia obecnych obostrzeń

Autor: RMF FM, PAP/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2020 14:48

- Będę rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a w szczególności tych obostrzeń, które dotyczą okresu ferii - po to, aby uniknąć trzeciej fali - przekazał w poniedziałek (14 grudnia) podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski będzie rekomendował przedłużenie do 17 stycznia obecnych obostrzeń
Na zdj. minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Twitter/MZ

Niedzielski odpowiadał na pytania mediów po zakończeniu spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. W BBN-ie prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk i szef resortu zdrowia rozmawiali o Narodowej Strategii Szczepień. Minister był pytany czy obowiązujące obostrzenia zostaną przedłużone. Niedzielski podkreślił, że decyzję w tej sprawie podejmie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy premier.

- Ale z mojej strony będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a szczególnie tych obostrzeń - przyjrzenie się im, przeanalizowanie, które dotyczą okresu feryjnego - tak, żebyśmy w ferie rzeczywiście zostali w domach i spędzili je bezpiecznie, po to właśnie, by uniknąć trzeciej fali - powiedział Niedzielski.

Dodał, że jeśli ta trzecia fala koronawirusa rozpoczęłaby się z tego poziomu zakażeń, który obecnie notujemy - to według niego już po wynikach "tydzień do tygodnia" widać, że "tempo malenia" nie jest już takie duże jak w drugiej części listopada.

Dlatego będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń do 17 stycznia - oświadczył Niedzielski.

Doprecyzował, że "obecnie mamy około 10 tys. zakażeń dziennie więc jeżeli trzecia fala wystartowałaby z tego poziomu, to możemy się spodziewać bardzo dużej eskalacji i obciążenia sytemu opieki zdrowotnej ".

Wyjaśnił, że luty i marzec są to miesiące, w których dochodzi do szczytu zachorowań na grypę.- Żeby uniknąć scenariusza, kiedy w lutym nie będziemy mieli jeszcze efektu populacyjnego zaszczepienia i żeby uniknąć tej trzeciej fali, rozmawialiśmy o tym, żeby obostrzenia i skala samoograniczenia pozostała co najmniej na tym samym poziomie na kolejne okresy - przyznał Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum