Niedzielski: Podlaskie z Uniwersytetem Medycznym przetestuje reformę szpitali

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP25 czerwca 2021 18:15

Jak powiedział w piątek, przebywający w Białymstoku minister zdrowia Adam Niedzielski, w województwie podlaskim, z udziałem tamtejszego Uniwersytetu Medycznego będzie testowana reforma szpitali.

Niedzielski: Podlaskie z Uniwersytetem Medycznym przetestuje reformę szpitali
Minister Niedzielski: Podlaskie i USK w Białymstoku przetestuje reformę szpitalnictwa. Fot. PAP
 • Województwo podlaskie będzie miejscem, gdzie będą testowane nowe rozwiązania organizacyjne, które są przygotowywane w związku z reformą szpitali – poinformował minister Adam Niedzielski
 • Po przyjęciu ustawy - szpital USK w Białymstoku będzie pełnił rolę koordynującą w sprawie efektywnego wykorzystywania zasobów szpitali
 • Głównym założeniem reformy ma być dopasowanie tak profili szpitali w regionie, żeby się uzupełniały

Minister w piątek spotkał się z władzami uczelni, m.in. z rektorem prof. Adamem Krętowskim i z dyrektorami obu szpitali klinicznych prowadzonych przez UMB - Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK) w Białymstoku.

Podlaskie poligonem doświadczalnym

- Ustaliliśmy z panem rektorem, że region podlaski, województwo podlaskie, będzie miejscem, gdzie będziemy testowali czy weryfikowali te nowe rozwiązania organizacyjne, które są przygotowywane w związku z reformą szpitali" - powiedział Niedzielski na konferencji prasowej.

Dodał, że - po przyjęciu ustawy - szpital USK będzie pełnił rolę koordynującą w sprawie efektywnego wykorzystywania zasobów szpitali, "żeby szpitale między sobą nie konkurowały, a miały kompleksową ofertę".

Minister tłumaczył, że chodzi np. o to, żeby pacjent zgłaszający się na SOR mógł być skierowany gdzie indziej, a "optymalizacją" w ramach pilotażu będzie się zajmował szpital USK, który jest największym i najbardziej specjalistycznym szpitalem w regionie.

Pacjent ma być najważniejszy

- W tej reformie, o której mówię, czyli reformie dotyczącej szpitalnictwa, najważniejszy jest pacjent w tym sensie, że musi mieć zapewnioną kompleksową opiekę, która jest realizowana możliwie blisko domu, tzw. w takim przewidywalnym otoczeniu – przekazał Niedzielski.

Dodał: - Głównym założeniem tej reformy jest dopasowanie tak profili szpitali w danym regionie, żeby one się uzupełniały.

Tłumaczył, że chodzi o racjonalny podział zakresów świadczeń między szpitalami tak, żeby np. w bliskim sąsiedztwie ok. 20 km nie było dwóch szpitali o pełnym zakresie oferowanych zabiegów, a zakresy były podzielone.

- Dlatego te decyzje, te optymalizacje profili szpitali - to do tego się sprowadza (reforma)- będą wykonywane we współpracy z ośrodkami, które w pewnym sensie biorą na siebie odpowiedzialność właśnie za stan zdrowia w całym regionie. Takim szpitalem, takim ośrodkiem jest szpital uniwersytecki w Białymstoku i w oczywisty sposób jest partnerem do wykonywania takiej optymalizacji - przekazał Niedzielski.

Wytyczne, metodykę i narzędzia reformy przygotuje agencja rozwoju szpitali

Minister przypomniał, że metodykę, narzędzia, wytyczne do tego będzie przygotowywać nowa agencja rozwoju szpitali, która powstanie.

- Ale wykonawstwo tego projektu będzie zawsze miało charakter regionalny w tym sensie, że na pewno w każdym województwie będziemy mieli swoiste forum, na którym będą dyskutowane - bo to musi być robione w sposób partycypacyjny - założenia takiej reformy, takiej optymalizacji dla regionu" - zapowiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że ostateczne decyzje w sprawie profilu danego szpitala będzie podejmował minister i agencja.

Rektor UMB prof. Adam Krętowski powiedział, że cieszy to, że w trakcie rozmów z ministrem uzyskano "pełne zrozumienie", że trzeba zmian, by system opieki w szpitalach działał lepiej i że pilotaż nowej reformy szpitali będzie realizowany w regionie z udziałem UMB.

Szpitale kliniczne - kluczowe

Rektor wyraził też zadowolenie, że ministerstwo widzi "kluczową rolę" szpitali klinicznych w tym systemie.

- Bez uniwersytetów medycznych, bez szpitali klinicznych nie będzie lekarzy, nie będzie pielęgniarek, nie będzie postępu medycyny, nie będzie kształcenia także na poziomie podyplomowym. Cieszę się bardzo, że jest ta świadomość, że musimy stawiać też na szpitale uniwersyteckie. Dotychczasowy system ochrony zdrowia nie preferował w żadnym stopniu szpitali takich jak nasz i wydaje się, że zapowiedź tworzenia sieci współpracujących szpitali to jest to, czego wszyscy potrzebujemy - mówił rektor Krętowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze