Niedzielski: Musimy reformować system opieki medycznej

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP01 grudnia 2021 16:49

- Żyjemy w rzeczywistości, która jest napiętnowana Covidem. Niezależnie od tej sytuacji kryzysowej musimy reformować system opieki medycznej - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie spotkania w sprawie Funduszu Medycznego.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas spotkania z członkami Rady Funduszu Medycznego Fot. PAP/Leszek Szymański
  • W Pałacu Prezydenckim trwa spotkanie na temat poprawy sytuacji w ochronie zdrowia, w tym w zakresie funkcjonowania Funduszu Medycznego
  • W spotkaniu biorą udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz eksperci z różnych dziedzin medycyny
  • - Niezależnie od sytuacji kryzysowej związanej z Covid-19, musimy reformować system opieki medycznej - powiedział minister zdrowia

"Żyjemy w rzeczywistości, która jest napiętnowana Covidem"

Adam Niedzielski zauważył podczas spotkania, że "żyjemy teraz w rzeczywistości, która jest napiętnowana Covidem". Zaznaczył, że "niezależnie od tej sytuacji kryzysowej musimy przygotować rozwiązania, które równolegle (...) muszą i zmieniać rzeczywistość funkcjonowania systemu opieki medycznej w Polsce".

Podkreślił, że uważnie analizowane są opinie ekspertów, ale także pacjentów.

- Zbierając te wszystkie dane, informacje pracujemy nad rozwiązaniami, które mają mieć charakter kompleksowy i odpowiadać na najważniejsze wyzwania, z którymi mamy do czynienia - powiedział.

Czytaj: Fundusz Medyczny. Prezydent Duda: 2 mld zł na program rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych

Krytyczna sytuacja szpitali dziecięcych w Polsce. OZZL zwołuje nadzwyczajne spotkanie

Plan strategiczny dla chorób rzadkich

Niedzielski mówił m.in. o tym, że - jako uchwała rządowa - przyjęty został plan strategiczny dla chorób rzadkich.

- I tak w innych dziedzinach - jak krajowa sieć onkologiczna, jak powstająca krajowa sieć kardiologiczna, cały czas przygotowujemy rozwiązania, które mają mieć charakter systemowy, kompleksowy - podkreślił.

Dodał, że przygotowane zostało również "rozwiązanie systemowe odnoszące się do całej siatki minimalnych wynagrodzeń w systemie opieki zdrowotnej".

Niedzielski, mówiąc o Funduszu Medycznym wskazywał, że "w bardzo konkretny sposób ukierunkowuje (on) wydatkowanie środków". Minister zdrowia dziękował za to prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Czytaj: Skandal w szpitalu. Kapelan mówił, że szczepionki to "spisek masonów ze Szwajcarii"

Od dziś wzmożone kontrole sanepidu w sklepach, hotelach i restauracjach

Fundusz Medyczny. "Priorytetem dla działań państwa jest pediatria"

 Podkreślił, że "te środki, które zasilają regularnie Fundusz Medyczny to też są środki medyczne, które stanowią ten wkład państwa w zdrowie publiczne obywateli".

Szef MZ zwrócił uwagę, że priorytetem dla działań państwa jest również pediatria, w ramach której podejmowane są m.in. systemowe działania związanych ze wsparciem pomocy niesionej dzieciom.

Wyliczał, że uruchomiony został m.in. system blisko 400 ośrodków w całym kraju wspomagających zdrowie psychiczne dzieci; uruchomiony został również dziecięcy telefon zaufania.

Czytaj: Tragiczna śmierć ciężarnej. NFZ nałożył na szpital 650 tys. zł kary

Omikron w Polsce? Andrusiewicz: badane są dwie próbki

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum