Niedzielski: Musimy przeszacować prognozy. Zakażeń będzie więcej niż przewidywaliśmy

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia26 października 2021 16:05

Koronawirus w Polsce. Zakażeń będzie więcej niż przewidywaliśmy. Zwiększamy z wojewodami liczbę łóżek covidowych. W najbliższych trzech tygodniach będzie ich o 10 tys. więcej - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Zwiększamy liczbę łóżek covidowych FOT. PAP/Leszek Szymański
  • Tygodniowa dynamika wzrostu zakażeń koronawirusem jest nadal bardzo wysoka i wynosi prawie 60 proc. - podał minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Dodał: - Nasze pierwotne prognozy wymagają przeszacowania, a dolne przedziały liczby zakażeń na koniec listopada i grudnia będą z całą pewnością bliżej 10 tysięcy niż 7 tysięcy przypadków
  • Ta sytuacja oczywiście wymaga reakcji. Dlatego zwiększamy wspólnie z wojewodami liczbę łóżek covidowych. W ciągu trzech tygodni będzie ich o 10 tys. więcej niż obecnie - zapowiedział Niedzielski
  • Poinformował też, że obecnie nie jest rozważany żaden lockdown

Zakażenia. "Ich liczba rośnie szybciej niż mówiły prognozy"

- Jesteśmy już teraz na poziomie przekraczającym 5 tys. zakażeń jeśli chodzi o średnią dzienną liczoną w ostatnim tygodniu. Pierwotnie w prognozie przyjmowaliśmy, że ta wielkość zostanie osiągnięta na koniec października. Bardziej spodziewaliśmy się że te 5 tys. przypadków zanotujemy pod koniec tego tygodnia niż na jego początku - przyznał na wtorkowej (26 października) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Tygodniowa dynamika wzrostu zakażeń jest nadal bardzo wysoka i wynosi prawie 60 proc. Prognozowaliśmy, że na koniec listopada będzie w Polsce 7-15 tys. zakażeń koronawirusem, a pod koniec grudnia 7-12 tys. przypadków - powiedział minister zdrowia.

- Dziś widzimy, że te prognozy wymagają przeszacowania, a dolne przedziały na koniec listopada i grudnia będą z całą pewnością bliżej 10 tysięcy przypadków niż 7 tysięcy - zaznaczył Niedzielski.

Czytaj też: Koronawirus. 26 października rekordowa liczba zgonów. Ogromny wzrost zakażeń

Niedzielski: Zwiększamy liczbę łóżek covidowych

- Ta sytuacja oczywiście wymaga reakcji. Dlatego zwiększamy wspólnie z wojewodami liczbę łóżek covidowych. W najbliższych trzech tygodniach będzie ich o 1,5 tys. więcej w szpitalach tymczasowych oraz o 8,5 tys. w pozostałych. Łącznie więc przybędzie 10 tys. takich łóżek - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Jutro ruszy szpital tymczasowy w Ostrołęce, 2 listopada w Poznaniu, a następnie na warszawskim Okęciu - dodał szef resortu zdrowia.

Dodał, że w piątek odbyło się spotkanie z wojewodami, na którym podjęto decyzję, żeby różnica pomiędzy łóżkami zajętymi a dostępnymi dla osób chorych na COVID-19 nie była zbyt duża.- Bo to oznacza, że kolejne łóżka są wyjmowane z systemu przeznaczonego na leczenie innych chorób, których leczenie jest sprawą równie ważną. Dlatego będziemy pilnowali, żeby ten wskaźnik zajętości łóżek był na poziomie 60-70 proc., nie tak jak w poprzednich falach, gdzie ten bufor staraliśmy się mieć zdecydowanie większy - zaznaczył minister zdrowia.

Przypomniał, że w Polsce nadal dominuje wariant Delta koronawirusa i jego odmiany. - Laboratoria nie bieżąco monitorują kwestie związane z mutacjami koronawirusa - zapewnił.

Podał, że minionej doby wykonano 56 tys. testów. - Przyspieszyły zlecenia testów z placówek POZ. W poniedziałek lekarze rodzinni zlecili ich 24 tys. podczas gdy tydzień wcześniej - 17 tysięcy.

Szczepienia. "Przygotowujemy się do podawania trzeciej dawki"

- Przygotowujemy się do podawania trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 dla wszystkich dorosłych. Najpóźniej jutro (27 października - red.) ukażą się rekomendacje w tej sprawie - zapowiedział minister zdrowia.

- Dziś mamy 6 265 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. 24 października 2020 r. ta liczba wynosiła 16 400. Obecnie z powodu COVID-19 zajętych jest 5 416 łóżek szpitalnych, natomiast o tej samej porze ubiegłego roku hospitalizowanych było 12 tysięcy zakażonych pacjentów. Ten spadek jest efektem szczepień - zaznaczył Adam Niedzielski.

Lockdown? "Na razie nie rozważamy"

Poinformował też, że obecnie nie jest rozważany żaden lockdown. - Ciągłość utrzymania nauki stacjonarnej w szkole jest głównym celem. Jeżeli chodzi o inne decyzje, to będziemy je ewentualnie analizowali na początku listopada - powiedział szef resortu zdrowia.

Czytaj też:

Kraska: NFZ zapłaci za nieodsyłanie pacjentów z COVID ze szpitali

Koronawirus. Polski start-up wdrożył nową metodę sekwencjonowania SARS-CoV-2

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum