Niedzielski: Czekamy na decyzję Europy w sprawie czwartej dawki szczepionki na COVID-19

Autor: • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP19 maja 2022 07:14

Czekamy na decyzję Europejskiej Agencji Leków (EMA)" - powiedział minister pytany o czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 - powiedział "Gościowi Niedzielnemu" minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: Czekamy na decyzję Europy w sprawie czwartej dawki szczepionki na COVID-19
Minister zdrowia Adam Niedzielski o czwartej dawce szczepionki na COVID-19. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Czekamy na decyzję Europejskiej Agencji Leków (EMA)" - powiedział minister pytany o czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.
  • Jak do tej pory nie ma informacji, żeby producenci złożyli wnioski z badań klinicznych dotyczące skuteczności czwartej dawki
  • Niedzielski nakreślił też strategię rządu wobec narosłego w czasie pandemii długu zdrowotnego

Czwarta dawka na razie powyżej 80. roku życia

- Daliśmy zielone światło do szczepień czwartą dawką dla grup największego ryzyka, czyli osób powyżej 80. roku życia i z upośledzoną odpornością - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla Gościa Niedzielnego.

Pytany o dług zdrowotny Polaków, który powstał w wyniku pandemii, nakreślił strategię rządu.

- Ta strategia zakłada kilka kluczowych elementów. Pierwszy z nich, który w zasadzie już zastosowaliśmy, to zlikwidowanie limitów przyjęć do specjalistów, co oznacza nie tylko kwestię konsultacji medycznych, lecz także uwolnienie bardziej zaawansowanej diagnostyki - bo płacimy za każde nadwykonanie. Kolejny element to inwestycje w profilaktykę - podkreślił.

Oznaczać ma to m.in. redefinicję programu "Profilaktyka 40+".

"Chcemy też wprowadzić kolejny program profilaktyczny o roboczej nazwie +Ruch na receptę+, którego założenia przygotowujemy wspólnie z Krajową Izbą Fizjoterapeutów" - dodał.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum