Niedzielski: 1 czerwca Polska przystąpiła do europejskiego systemu certyfikatów covidowych

Autor: JJ • Źródło: Rynek Zdrowia01 czerwca 2021 13:36

- 1 czerwca Polska przystąpiła do europejskiego systemu certyfikatów covidowych - poinformował minister Adam Niedzielski.

Niedzielski: 1 czerwca Polska przystąpiła do europejskiego systemu certyfikatów covidowych
Od dziś w Polsce dostępne certyfikaty covidowe. Fot. Arch. PTWP
  • Od dzisiaj Polska jest w gronie krajów - liderów wprowadzających certyfikat covidowy
  • Do 25 czerwca certyfikat covidowy będzie dostępny także na urządzeniach mobilnych
  • System certyfikatów covidowych jest elektronicznym dowodem na to, ma się status ozdrowieńca, negatywny test na Covid-19 lub jest się w pełni zaszczepionym

Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, od dzisiaj Polska znalazła się w grupie siedmiu krajów, które zostały podłączone do systemu unijnego, które już nie testują a w zasadzie używają systemu i wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami.

Certyfikat w formie elektronicznej i w pdf

- Od dzisiaj możecie państwo za pośrednictwem swojego Internetowego Konta Pacjenta pobrać specjalny certyfikat w dwóch wersjach -  elektronicznej oraz wydrukować dokument, który tam się znajduje w formacie pdf. Obie wersje zawierają wszystkie informacje, które zapisane są w kodzie QR - przekazał minister Niedzielski.

Zachęcał wszystkich do korzystania z IKP, który, jak mówił, jest przepustką do świata e-zdrowia. IKP zawiera e-skierowania, e-recepty, a od teraz będą tam dostępne inne funkcjonalności, włączenie z unijnym certyfikatem covidowym

Jak wyjaśniał Niedzielski, system certyfikatów covidowych jest elektronicznym dowodem na to, że osoba albo przebyła chorobę Covid-19 i ma status ozdrowieńca albo ma negatywny test na Covid-19. Podkreślał, że chodzi tylko o testy PCR bo KE nie zdecydowała się na razie na włączenie do systemu testów antygenowych potwierdzających status osoby niezakażonej. Obok tego, certyfikat będzie potwierdzał pełne zaszczepienie przeciw Covid-19.

Formalny start 1 lipca

Jak podkreślał minister, formalnie start unijnego systemu certyfikowania nastąpi 1 lipca. Od tego momentu wszystkie kraje będą uznawały nawzajem wprowadzony nim standard i będzie obowiązywało w tym zakresie rozporządzenie unijne.

- Polska znalazła się w grupie liderów, którzy od 1 czerwca będą wydawali certyfikaty covidowe do użytku swoim obywatelom – mówił minister.

Podkreślał, że bardzo ważne jest to, że obok wersji elektronicznej certyfikatu, dostępnej na IKP, każdy kto jeszcze nie korzysta z tej usługi, będzie mógł w dowolnym podmiocie medycznym czy w punkcie szczepień zwrócić się z prośbą o wydruk takiego dokumentu w formie drukowanej w każdej trzech kategorii – wykonania testu, bycia ozdrowieńcem czy zaszczepionym.

Od 25 czerwca na urządzeniu mobilnym

Jak informował minister zdrowia, do 25 czerwca zostanie uruchomiona także możliwość prezentowania certyfikatu covidowego w mobilnej aplikacji mojeIKP oraz w aplikacji mObywatel.

Jak przekazał Niedzielski, certyfikat dotyczący pełnego szczepienia będzie ważny przez rok a status zielony, czyli możliwość przekroczenia granicy bez wykonywania testu czy obowiązku kwarantanny zostanie uzyskany 14 dni po drugiej dawce bądź jednej dawce w przypadki przyjęcia jednodawkowego preparatu.

W przypadku testów – status zielony certyfikatu będzie obowiązywał w czasie48 godzin od wykonania testu PCR. Natomiast status ozdrowieńca uaktywnia się po 11 dniach od wykonania to potwierdzającego badania i utrzymuje się przez 180 dni.

- Obecnie trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt certyfikatu z każdego mobilnego urządzenia. Jesteśmy przygotowani na to aby w okolicach 10 czerwca taka aplikacja była dostępna.

Mówiąc o korzyściach z wprowadzenia europejskiego certyfikatu covidowego minister Niedzielski podkreślał, że jest to wystandaryzowana formuła obowiązująca w całej Unii Europejskiej na zasadzie wzajemnej umowy a jego najważniejszą zaletą jest to, że przekraczając granice nie trzeba będzie wykonywać każdorazowo testów, aby nie podlegać kwarantannie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum