Niedobór lekarzy będziemy odczuwać jeszcze bardzo długo

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2020 13:01

Toruńskie lecznice: Wojewódzki Szpital Zespolony i Specjalistyczny Szpital Miejski systematycznie zamieszczają ogłoszenia o pracę dla lekarzy i pielęgniarek. Poszukiwani są m.in. chirurdzy, ginekolodzy, neurolodzy, radiolodzy, pediatrzy, psychiatrzy, dermatolodzy i lekarze medycyny ratunkowej.

Niedobór lekarzy będziemy odczuwać jeszcze bardzo długo
Średnia wieku chirurgów to 56–58 lat Fot. PTWP

Pytany o szansę na poprawę trudnej sytuacji kadrowej lecznic Bartosz Fiałek, do niedawna przewodniczący Regionu Kujawsko-Pomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podkreśla, że brakuje lekarzy każdej specjalizacji, ale najgorzej jest w zakresie pediatrii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej czy medycyny rodzinnej - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak zauważa, średnia wieku chirurgów to 56–58 lat, tj. niemal wiek emerytalny. Widoczny jest również problem w liczbie specjalistów z dziedzinie medycyny ratunkowej, stąd w wielu szpitalnych oddziałach ratunkowych pracują lekarze innych specjalizacji. Jednak najbardziej poważnym problemem jest brak specjalistów w psychiatrii dziecięcej.

Jak podkreśla, problem braku kadr medycznych nie jest do rozwiązania w bliskiej perspektywie, Przespano czas, kiedy można było coś zrobić. Nie zwiększano limitów przyjęć na studia medyczne i powstał "dołek", który będzie dawał o sobie znać przez kilkanaście lat. Co prawda obecnie zwiększane są limity przyjęć na studia, ale wiele z tych miejsc wykorzystywanych jest przed obcokrajowców, np. Skandynawów, którzy po skończonej nauce wrócą do swojego kraju.

Jak przekonuje Fiałek, sytuację skrajnych braków kadrowych mogłaby poprawić zmiana organizacji systemu opieki zdrowotnej, przesunięcie podstawy leczenia ze szpitalnictwa w kierunku AOS. Wówczas braki kadrowe byłyby mniej odczuwalne, ponieważ w przychodni jeden lekarz może zająć się większą liczbą pacjentów.

Więcej: torun.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum