×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Niech Arłukowicz przedstawi raport o kolejkach w ochronie zdrowia - żąda SLD

Autor: PAP/Rynek Zdrowia20 grudnia 2013 13:11

SLD oczekuje od ministra zdrowia, by szybko przedstawił raport nt. kolejek w ochronie zdrowia. Według Sojuszu minister powinien na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia 20 grudnia przedstawić konkretne plany działania resortu w najbliższym czasie.

Niech Arłukowicz przedstawi raport o kolejkach w ochronie zdrowia - żąda SLD
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
- Rząd, minister zdrowia ma obowiązek przedstawić, w krótszym czasie niż to określił premier, raport dotyczący oceny przyczyn kolejek i możliwych wariantów rozwiązania problemu. Takiego raportu oczekujemy i oczekujemy, że będzie przeprowadzona publiczna debata nad możliwymi drogami rozwiązań - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie były minister zdrowia Marek Balicki.

Premier Donald Tusk mówił we wtorek (17 grudnia), że jednym z podstawowych zadań ministra zdrowia i NFZ jest skrócenie kolejek do lekarzy i upowszechnienie dostępu do świadczeń. W wywiadzie dla "Polski The Times" premier powiedział, że w ciągu kilku miesięcy minister "musi mu zameldować", że problem kolejek rozwiązał. "Jeśli powie, że nie da rady - przyjdzie następny, który to zrobi" - dodał.

Dariusz Joński, rzecznik SLD zaznaczył, że "Platforma Obywatelska przebudziła się po 6 latach rządów i pan premier Donald Tusk zauważył w końcu, że są kolejki".

- Przebudzony z tego zimowego snu również pan Bartosz Arłukowicz jedynym na razie pomysłem, jaki przedstawia na skrócenie kolejek, to jest odwołanie prezes NFZ - stwierdził Joński.

Przypomniał też, że to SLD wnioskował o zwołanie komisji zdrowia w trybie pilnym i zaznaczył, że Sojusz oczekuje, by Arłukowicz na piątkowym posiedzeniu komisji poinformował, "co chce naprawdę zrobić" jako minister zdrowia.

Wyraził też nadzieję, że oprócz Arłukowicza, w posiedzeniu weźmie też udział odwołana z funkcji szefowej NFZ Agnieszka Pachciarz (na rozpoczęte w południe posiedzenie komisji Pachciarz nie przyszła). W czwartek (19 grudnia) premier Donald Tusk - na wniosek ministra zdrowia - odwołał Pachciarz ze stanowiska.

Politycy Sojuszu przedstawili też na konferencji swoje pytania do Arłukowicza. Balicki pytał, czy zostanie wprowadzone obywatelskie prawo do opieki zdrowotnej tzn., czy wszyscy polscy obywatele, którzy mieszkają na terenie kraju, będą mieli prawo do opieki zdrowotnej.

- SLD jako jeden z głównych punktów programu zdrowotnego ma wprowadzenie obywatelskiego prawa do opieki zdrowotnej - zaznaczył były szef resortu zdrowia.

Jacek Czerniak pytał z kolei, czy rząd zamierza zwiększyć wysokość finansowania świadczeń zdrowotnych i jak planuje to zrobić, nie obciążając ubezpieczonych. Podkreślił, że - zgodnie z programem SLD - wysokość finansowania świadczeń zdrowotnych to 7 proc. PKB, obecnie w systemie polskim wynosi ono 5 proc. PKB, a średnia europejska - 6,5 proc.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze