Nie wszyscy chcą wprowadzać antynikotynowe prawo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2010 15:14

Komisja Europejska popiera ideę Europy wolnej od dymu tytoniowego w 2012 roku, ale może tylko zachęcać do wprowadzania zakazów palenia.

Palenie tytoniu zabija corocznie 650 tys. Europejczyków. Podczas obchodów Światowego Dnia bez Papierosa John Dali, europejski komisarz ds. zdrowia, przyznał, że wielu z nich można by uratować, wprowadzając ograniczenia palenia. Podkreślił, że Europa nie może biernie przyglądać się, jak młode pokolenia puszczają z dymem swoje zdrowie.

Komisarz zapewnił, że będzie robił „wszystko, co w jego mocy, by ograniczyć palenie tytoniu w Europie”. Prawda jest jednak taka, że ma ograniczone możliwości, bowiem tylko poszczególne kraje członkowskie mogą podejmować decyzje o wprowadzaniu restrykcyjnych środków.

Dotychczas zdecydowały się na to jedynie Wielka Brytania, Irlandia i Cypr. Władze tych krajów wprowadziły całkowity zakaz palenia w miejscu pracy i miejscach publicznych. Inne dziewięć krajów wprowadziło tzw. zakazy tolerowane z wydzielonymi dla palaczy przestrzeniami do palenia w miejscach publicznych.

W Polsce dopiero pod koniec 2010 r. ma wejść w życie ustawa, która wprowadza zakaz palenia m.in. w szkołach, służbie zdrowia, miejscach pracy i transporcie publicznym, ale pozwala pracodawcom na wydzielenie specjalnych miejsc dla palaczy.

Badania Eurobarometr pokazały, że od 50 do 75 proc. Europejczyków jest za wprowadzaniem różnych środków restrykcyjnych, od umieszczania na papierosach obrazków podkreślających szkodliwość palenia po zakaz sprzedaży papierosów w automatach czy przez internet.

Jednak badanie dowodzi również, że co trzeci Europejczyk nadal pali, chociaż w związku z używaniem tytoniu umiera połowa palaczy. W Polsce do palenia przyznało się 33 proc. respondentów (nieco więcej niż unijna średnia wynosząca 29 proc.). Palenie rzuciło 22 proc. palaczy, a 49 proc. – nigdy nie paliło (w Polsce 45 proc.).

Komisja Europejska zapowiedziała, że planuje w 2011 r. przegląd dyrektywy dotyczącej wyrobów tytoniowych. Określono w niej maksymalny poziom m.in. nikotyny i substancji smolistych w papierosach, zobowiązano producentów do stosowania tekstowych ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach papierosów, a także wprowadzono zakaz używania takich określeń jak „lekkie”.

KE chce dostosować te przepisy do zmian w zakresie składników wyrobów tytoniowych oraz do zmian w prawie krajowym. Jednym z celów przeglądu będzie zmniejszenie atrakcyjności wyrobów tytoniowych, szczególnie dla młodzieży. Jeden z pomysłów do rozważenia jest zakaz stosowania koloru, logo i promocyjnych elementów na opakowaniach produktów tytoniowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum