"Nie powinniśmy się zatrzymać na reformie POZ". Ekspertka postuluje zmiany również AOS

Autor: Joanna Kobylańska- Butrym • Źródło: Rynek Zdrowia26 listopada 2022 07:00

- Myślę, że ważne jest podejście holistyczne. Nie można rozpatrywać diagnostyki jako kosztu, tylko jako benefit, w tym także jako benefit w prowadzeniu pacjenta w trakcie choroby. W ten sposób możemy sprawdzić, czy ordynowane przez lekarzy leczenie spełnia swoją rolę - skomentowała w trakcie debaty na temat zmian w POZ dr Katarzyna Skowrońska, manager ds. medycznych Roche Diagnostics Polska.

"Nie powinniśmy się zatrzymać na reformie POZ". Ekspertka postuluje zmiany również AOS
Reforma POZ wymaga - zdaniem ekspertów - edukacji lekarza i pacjenta. Fot. AdobeStock

 

Reforma w podstawowej opiece a zachęta

W trakcie Forum Rynku Zdrowia rozmawiano m.in. o reformie podstawowej opieki zdrowotnej. Na wyzwania wskazywała dr Katarzyna Skowrońska, manager ds. medycznych Roche Diagnostics Polska.

- Nie powinniśmy się zatrzymać na reformie POZ. Jeśli nie zreformujemy AOS, to powstanie dualizm świadczeń i delikatny "bałagan" w całym systemie - stwierdziła.

Co do zakresu opieki koordynowane wprowadzonej po 1 października mówiła:

- Wydaje mi się, że zostały wybrane takie, a nie inne jednostki chorobowe, co powoduje uporządkowanie całego systemu w tej kwestii, ponieważ lekarze podstawowej opieki zdrowotnej otrzymali w mojej ocenie bardzo duże benefity i możliwości diagnozowania. Bez diagnostyki nie ma dobrze postawionego problemu medycznego, w szczególności, jeśli chodzi o pacjenta.

Ekspertka podkreśliła również, że we wprowadzaniu zmian w POZ kluczowa jest edukacja zarówno lekarza, jak i pacjenta, aby i jedni i drudzy nie obawiali się nowości.

- Myślę, że ważne jest podejście holistyczne, że nie można rozpatrywać diagnostyki jako kosztu, tylko jako benefit, w tym benefit w prowadzeniu pacjenta w trakcie jego choroby. W ten sposób możemy sprawdzić, czy ordynowane przez lekarzy leczenie spełnia swoją rolę - wyjaśniła.

Dr Katarzyna Skowrońska.JPG
Dr Katarzyna Skowrońska.JPG

OnePager z najwybitniejszymi kardiologami

Dr Skowrońska mówiła również o nowych rozwiązaniach, ukierunkowanych na pacjenta, wprowadzanych przez Roche Diagnostics.

- Już dawno weszliśmy w edukację diabetologiczną. Teraz zaczynamy cykl webinariów, jeśli chodzi o kardiologię. Mamy w planach przygotowanie OnePagera z najwybitniejszymi kardiologami w Polsce, który na pewno pomoże lekarzom pierwszego kontaktu w zarządzaniu chorymi. Myślę, że będzie to dużym benefitem dla lekarzy pierwszego kontaktu - podała dr Skowrońska.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze