"Nie ma medyków, nie ma leczenia". Dla psychiatrii dziecięcej to hasło jest w 100 proc. prawdziwe

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia13 września 2021 10:45

Trzeci dzień w Białym Miasteczku przed KPRM w Warszawie. Dziś 13 września, tematem przewodnim podejmowanych w tym miejscu działań będzie Psychiatria i Psychiatria Dziecięca.

"Nie ma medyków, nie ma leczenia".  Dla psychiatrii dziecięcej to hasło jest w 100 proc. prawdziwe
Białe Miasteczko przed KPRM w Warszawie Fot. Luiza Jakubiak
  • Podczas porannej konferencji prasowej w Białym Miasteczku 2.0 przedstawiono plan działania na 13 września
  • Głównym tematem będzie Psychiatria oraz Psychiatria Dziecięca, która w Polsce od wielu lat ma ogromne problemy kadrowe i finansowe
  • Głos zabrała wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów Anna Bazydło, która jest w trakcie specjalizacji z psychiatrii 

"Nie ma medyków, nie ma leczenia". Problem psychiatrii w Polsce

Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów zwrócił uwagę na problem, z jakim wciąż zmaga się psychiatria w Polsce, a w szczególności psychiatria dzieci i młodzieży.

- Psychiatria jest najjaskrawszym przykładem tego, jak jest źle. Dla psychiatrii dziecięcej to hasło ("Nie ma medyków, nie ma leczenia") jest w 100 proc. prawdziwe i aktualne, bo w tej chwili w Polsce nie ma lekarzy dla dzieci i młodzieży. Chciałem przypomnieć, 4 lata temu Porozumienie było na głodówce i mimo że problem wybrzmiał, to dziś punkty nie zostały zrealizowane. Dziś znowu spotykamy się po to, żeby porozmawiać o tym, co należy poprawić w psychiatrii - zaznaczył Pisula.

Anna Bazydło z Porozumienia Rezydentów, a do tego rezydentka w trakcie specjalizacji z psychiatrii dorosłych podkreślała, że temat jest trudny i dzisiaj jest czas na rozmowę o tym, co zazwyczaj jest zamiatane pod dywan.

- Jedną z czołową przyczyn śmierci w Polsce są samobójstwa, a wśród dzieci to druga przyczyna, ponieważ samobójstwa dzieci i młodzieży stanowią 30 proc. wszystkich zgonów małoletnich w Polsce i to jest dramat. [...] Będziemy mówić także o tym, co zrobić, gdy dzieci mówią, że nie chcą żyć - mówiła.

- Psychiatra musi zaopatrzyć absolutnie we wszystko, łącznie z krwotokiem z przewodu pokarmowego - przypomniała rezydentka.

Trzeci dzień Białego Miasteczka. Rozkład dnia

Plan związany z Dniem Psychiatrii i Psychiatrii Dziecięcej wygląda następująco:

  1. 11:00 Skąd się biorą samobójstwa?
  2. 12:30 Co robić, kiedy Twoje dzieci mówi, że nie chce żyć?
  3. 14:00 Psychiatra - lekarz od wszystkiego?
  4. 16:30 Konsekwencje zdrowotne pracy w ciągłym chaosie
  5. 16:30 - 19:30 "Polowanie na jednorożce".

Ostatni temat "Polowanie na jednorożce" dotyczy szukania kontaktu z psychiatrą dziecięcym. Specjalista w tej dziedzinie opowie, dlaczego nie ma lekarzy i dlaczego psychiatrii dziecięcej nie da się poprawić bez pieniędzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum