Nie każdy może morsować. Ekspert podpowiada jak się przygotować

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP25 grudnia 2022 12:04

Kąpiele w lodowatej wodzie cieszą się coraz większą popularnością. - Takie kąpiele pozwalają zrelaksować się i odprężyć - podkreśla wiceprezes Gdańskiego Klubu Morsów Krzysztof Bobkowski. Najlepsze warunki do morsowania są wtedy, gdy temperatura wody jest bliska zeru.

Nie każdy może morsować. Ekspert podpowiada jak się przygotować
Fot. Shutterstock

 

W okresie pandemii wejście do wody było alternatywą dla innych sportów

Wiceprezes Gdańskiego Klubu Morsów Krzysztof Bobkowski mówi, że choć klub istnieje od 1975 roku, to największe zainteresowanie tą formą spędzania czasu zrodziło się w okresie pandemii koronawirusa, kiedy zamknięte były siłownie i kluby fitness, a ludzie poszukiwali nowych form aktywności.

- Na przestrzeni lat ludzie zrobili się bardziej aktywni, dbają o siebie i własne zdrowie, a w okresie pandemii wejście do wody było alternatywą dla innych sportów - wyjaśnia Bobkowski.

Przygodę z zimnymi kąpielami warto rozpocząć już jesienią, gdy temperatura wody jest nieco wyższa niż zimą. Ponadto należy kierować się metodą tzw. małych kroków - czyli zacząć od krótkich kąpieli i dopiero stopniowo je wydłużać.

- Najważniejsze to po prostu chcieć, a to już połowa sukcesu - tłumaczy wiceszef gdańskich morsów.

Zaznaczył również, że na pierwsze morsowanie należy zabrać bieliznę na zmianę i ciepłą odzież, którą założymy po kąpieli. - Nie zaszkodzi herbata w termosie - mówi.

- Nie jest wskazane morsowanie w pojedynkę lub w gronie osób niedoświadczonych - podkreśla i dodaje, że jest bardzo wiele klubów, stowarzyszeń czy grup miłośników zimnych kąpieli, więc na swoje pierwsze próby wejścia do zimnej wody warto wybrać się z nimi.

- Jako Gdański Klub Morsów zawsze służymy pomocą i otaczamy opieką osoby, które chcą pierwszy raz wejść do zimnej wody - zapewnia Bobkowski.

Dodaje, że w innych klubach panuje podobna atmosfera i nowy kandydat na morsa nie zostanie pozostawiony sam sobie.

Bobkowski przyznaje, że najlepsze warunki do morsowania są wtedy, gdy temperatura wody jest bliska 0 st. Celsjusza, a termometry na zewnątrz wskazują -10 st. Celsjusza. - Ważne jest, by było bezwietrznie, bo silny wiatr nie jest naszym sprzymierzeńcem - zastrzega mors z wieloletnim stażem.

Kąpiele w zimnej wodzie powodują, że "rzadziej chorujemy i wzmacnia się nasz układ odpornościowy". Wskazuje przy tym, że morsowanie pozwala się odprężyć i zrelaksować, ma również właściwości zdrowotne. - W trakcie kąpieli wydzielają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia - tłumaczy.

Bobkowski zaznacza, że prawie każdy może morsować, a przed rozpoczęciem "lodowatej przygody" należy skonsultować się z lekarzem. - Jeżeli nie mamy pewności to możemy zapytać kogoś doświadczonego lub zapytać lekarza prowadzącego w przypadku przewlekłych chorób - stwierdza.

- Nie ma bariery wiekowej, bo spotykałem w wodzie 3-letnie dzieci oraz osoby powyżej 80 roku życia - podkreśla i dodaje, że do zimnej wody nie powinno się wchodzić, kiedy jest się przeziębionym.

- Najlepiej przyjść i sprawdzić jak nasz organizm reaguje na zimną wodę i jeżeli czujemy jakiś dyskomfort po prostu wyjść - doradza wiceszef gdańskich morsów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze