"Nie" dla kolejnego lockdownu. Zaskakujące wyniki sondażu. 64 proc. Polaków spodziewa się czwartej fali

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia08 czerwca 2021 09:23

Polacy nie wierzą, że pandemia koronawirusa ma się ku końcowi. Większość spodziewa się nadejścia czwartej fali i wzrostu zakażeń. Mimo to nie ma zgody na kolejny lockdown - wynika z sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej”

"Nie" dla kolejnego lockdownu. Zaskakujące wyniki sondażu. 64 proc. Polaków spodziewa się czwartej fali
Polacy nie chcą kolejnego lockdownu. Fot. Shutterstock
  • Choć każdego dnia liczba zakażeń systematycznie maleje, Polacy nie wierzą, że pandemia koronawirusa zbliża się ku końcowi
  • Większość spodziewa się nadejścia czwartej fali jesienią tego roku
  • Mimo to nie ma zgody na kolejny lockdown i zaostrzanie obostrzeń

Sondaż został zlecony przez „Rzeczpospolitą” na 1100 Polaków. Wyniki zaskakują, wskazują na to, że przywykliśmy do zaistniałej rzeczywistości pandemicznej, więc staramy się dobrze w tym funkcjonować. To efekt nastawienia rodaków do poczynań rządu i nie tylko. 

Polacy nie wierzą w koniec pandemii koronawirusa

Marcin Duma szef IBRiS przeprowadził w dniach 4-5 czerwca na zlecenie „Rzeczpospolitej” telefoniczny sondaż, w trakcie którego zapytał Polaków, co sądzą o pandemii. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że tylko 6,1% ankietowanych wierzy w zakończenie pandemii. Z kolei 8,8% jest przekonanych, że wygaśnie ona do końca roku, natomiast 6,5% uważa, że zakończy się ona po wakacjach.

Zdecydowanie więcej osób jest przekonanych, że pandemia jeszcze z nami zostanie. I tak 15,6% badanych uważa, że pandemia będzie nam towarzyszyć  przynajmniej przez rok, 14,7% zakłada, że przez kolejne 2 lata a 27,2% jest zdania, że pandemia już nigdy się nie skończy. Wśród nich jest więcej kobiet, respondentów w wieku 40-49 lat oraz mieszkańców wsi. Takie wnioski wysnuł także co czwarty wyborca PiS, 36% wyborców KO, 29% wyborców Lewicy, 45% wyborców PSL i Kukiz’15 oraz 17% wyborców Konfederacji.

Czarne myśli towarzyszą aż 64% ankietowanych, którzy uważają, że nadejdzie wkrótce czwarta fala, z czego 29,6% jest co do tego przekonana. Zdaniem Marcina Dumy Polacy chcą w ten sposób przygotować się na najgorsze.

- W ubiegłym roku latem myśleliśmy, że jest już po pandemii, ale jesienią przekonaliśmy się, że tak nie jest. Nauczyliśmy się więc, że ma ona przebieg falowy. Teraz jest czas na rozluźnienie i odpoczynek, ale jesienią znów trzeba będzie stawić czoło koronawirusowi – stwierdził Duma.

Co czwarty ankietowany nie chce kolejnego lockdownu, natomiast 16,4% uważa, że całkowity lockdown powinien obowiązywać tylko osoby niezaszczepione. Według Dumy traumą pandemii jest całkowite zamknięcie.

Co ze szczepieniami młodzieży?

Choć sondaż wydaje się pokazywać pesymistyczne nastroje, to zauważalne jest wysokie poparcie dla szczepień dzieci od 12. roku życia. 66,6% ankietowanych jest zdania, że obniżanie granicy osób uprawnionych do szczepień jest dobrym rozwiązaniem.

- Wielu podało pożądaną społecznie odpowiedź, by nie zostać posądzonym o sprzyjanie antyszczepionkowym ruchom. Co nie oznacza, że są do tych szczepień przekonani – skomentował Duma.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum