TRANSMISJA SESJI

Wynagrodzenia w polskiej ochronie zdrowia

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

HCC Online

14-16 CZERWCA 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Linked In

HCC

14-16 CZERWCA 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Linked In
TRANSMISJA SESJI

Wynagrodzenia w polskiej ochronie zdrowia

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Nie boimy się nowych kompetencji

Autor: Mariola Rybka/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2016 04:31

Zdobycie uprawnień przez pielęgniarki i położne w zakresie samodzielnej ordynacji wyrobów medycznych i leków oznacza poprawę opieki nad przewlekle chorymi, ale także wzmocnienie prestiżu zawodu - ocenia dr Mariola Rybka, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w NZOZ Szpital Lipno Sp. z o.o.

Nie boimy się nowych kompetencji
Dr Mariola Rybka, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych Fot. PTWP

Pielęgniarki i położne na mocy ustawy o tych zawodach są zobowiązane do ustawicznej aktualizacji wiedzy i umiejętności pielęgniarskich.

Dlatego, w związku z wprowadzeniem nowego uprawnienia do wypisywania recept, ordynacji leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych oraz wystawiania skierowań na badania diagnostyczne, wprowadzono kursy specjalistyczne w tym zakresie. Ukończenie kursu pozwoli pielęgniarce/położnej na podjęcie nowych zadań.

Polskie pielęgniarki i położne to dwie grupy profesjonalistów medycznych. Większość z nas posiada ukończone studia i/lub posiada tytuł specjalisty. Nie boimy się nowych kompetencji, chcemy się jedynie dobrze do nich przygotować.

Warto zauważyć i docenić, że obecnie zwiększy się też wachlarz możliwości działań profilaktycznych. Pielęgniarka będzie mogła zaoferować choremu np. materac przeciwodleżynowy, który zapobiegnie powstaniu odleżyn. Znając warunki zdrowotne chorego będzie mogła otoczyć go kompleksową opieką.

Problemem wciąż pozostaje jednak zbyt mała liczba pielęgniarek zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Konsekwencją jest ograniczony czas na realizację świadczeń pielęgniarskich, co - w połączeniu z nowymi zadaniami - będzie jeszcze bardziej odczuwane przez pacjentów. Tymczasem nam zależy na otoczeniu chorych opieką w bezpiecznych warunkach.

Czytaj także: Nowe uprawnienia pielęgniarek: teoria, praktyka, nadzieje i obawy

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum