Nie będzie przedłużenia nauki zdalnej. "10 stycznia wszyscy wracają do nauczania stacjonarnego"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP03 stycznia 2022 13:30

Jak wyjaśnił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, już 10 stycznia wszyscy uczniowie powrócą stacjonarnie do szkoły. Dodał, że kolejne decyzje w tej sprawie będą podejmowane na bieżąco.

Uczniowie 10 stycznia powrócą do szkoły. Fot. AdobeStock
  • Szef resortu edukacji i nauki potwierdził, że już 10 stycznia, zgodnie z zapowiedziami, uczniowie powrócą do nauki stacjonarnej
  • Minister Przemysław Czarnek dalsze decyzje będą podejmowane w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju
  • Jak dodał minister, dzięki programowi pomocy dzieciom i młodzieży po COVID-19 przeznaczono 187 mln zł na zajęcia wspomagające w ponad 90 proc. placówek szkolnych

Czytaj: Zatrzymany za brak maseczki odsiedzi 25 lat

Kalendarz szczepień realizowany tylko w 85 proc. "Może grozić powrót starych chorób"

Dyspozytor medyczny. Obniżone progi wymagań na mocy wprowadzonej ustawy

Dzieci wracają do stacjonarnie do szkół

Szef MEiN zaznaczył w TVP Info, że dalsze decyzje w kwestii nauki będą uzależnione od sytuacji epidemicznej, w tym od tego w jaki sposób będzie oddziaływał wariant koronawirusa omikron i jak to będzie się przekładało na liczbę chorych i hospitalizowanych.

- To będziemy wiedzieć za jakieś trzy tygodnie, miesiąc. Dopiero wtedy będziemy podejmować następne decyzje, przy czym to już będzie sezon ferii zimowych więc i tak 1/3 do połowy Polski będzie wyłączona z nauki stacjonarnej z uwagi na ferie zimowe - zauważył minister.

Dodał, że od zeszłego czerwca uczniowie są już na nauce stacjonarnej pomimo - jak zaznaczył - podpisów ponad 500 tys. dzieci inspirowanych przez opozycję, "która mówiła, że nie można wracać do szkoły, że szkoły nie są przygotowane".

- Od 1 września ruszyliśmy w pełnej nauce stacjonarnej i dopiero te 3 dni przed świętami Bożego Narodzenia - ze względów sanitarnych - zdecydowaliśmy, że będą nauką zdalną - zaznaczył szef MEiN.

Sprawdź: Przemysław Czarnek: Czwarta fala odpływa. Nauki stacjonarnej potrzebujemy jak tlenu

1 mln zł dofinansowania do projektu stworzenia leku onkologicznego

Środki przeznaczone na zajęcia wspomagające

Czarnek podkreślił, że za dzięki programowi pomocy dzieciom i młodzieży po Covid-19 przeznaczono 187 mln zł na zajęcia wspomagające w ponad 90 proc. placówek szkolnych. Jak mówił przeszkolonych zostało kilkadziesiąt tys. nauczycieli w-f po to, żeby lekcje były bardziej efektywne.

- Niestety kondycja fizyczna - co już zostało potwierdzone przez rektorów AWF, którzy prowadzili badania w ramach sportowych klubów, prowadzonych również przy tej akcji Narodowego Programu Wsparcia Dzieci i Młodzieży po Pandemii - dzieci i młodzieży, i to zarówno w grupie wiekowej 7-10 lat jak i nastolatków, jest dużo gorsza niż była wcześniej - dodał.

Jak mówił, chodzi o wskaźniki BMI, czy wskaźniki wytrzymałości, które "są zdecydowanie gorsze niż przed nauką zdalną".

- Nauka zdalna w drugiej i trzeciej fali, kiedy przez kilka miesięcy dzieci - zwłaszcza od 4 klasy wzwyż i młodzież - przebywały w domu, wyrządziła ogromnie wiele szkód - ocenił szef MEiN. Podkreślił, że 40 proc. przebadanych przesiewowo dzieci otrzymało skierowania do okulisty. Wspomniał także o problemach dzieci natury psychologicznej.

Przeczytaj: W 2021 roku zmarło aż 1,6 tys. pielęgniarek. Szefowa NIPiP: Tak źle jeszcze nie było

Formalna przerwa świąteczna w szkołach

Zgodnie w rozporządzeniem ministra edukacji i nauki - stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone od 20 grudnia do niedzieli 9 stycznia 2022 r. W miejsce nauki stacjonarnej wprowadzono zdalną. Jednak zgodnie z kalendarzem roku szkolnego zajęcia zdalne w szkołach uczniowie mieli tylko do 22 grudnia włącznie, potem rozpoczęła się przerwa świąteczna w nauce w związku ze świętami Bożego Narodzenia.

Formalnie przerwa trwała do 31 grudnia, ale 1 stycznia był dniem ustawowo wolnym, dodatkowo przypadał w sobotę, a 2 stycznia przypadał w niedzielę. Stąd uczniowie do nauki powracają 3 stycznia, będzie to nauka zdalna. Do nauki stacjonarnej wrócą tydzień później - 10 stycznia.

Zobacz też: Porady pielęgniarki w POZ mają skrócić kolejki do lekarzy. Ile zapłaci NFZ?

Nowe obostrzenia. Co dalej z nauką stacjonarną? Niedzielski: decyzje prawdopodobnie w środę lub piątek

Gorąca dyskusja nad planowaną rewolucją w szpitalnictwie. "Minister nie poszedł za ciosem"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum