PAP/Rynek Zdrowia | 31-12-2014 17:33

Neumann: w nowym roku ponownie usiądziemy do rozmów, ale...

Deklarujemy, że w nowym roku usiądziemy do rozmów i będziemy dalej rozmawiać o tym, co uzgodniliśmy w naszych porozumieniach. Ale żeby do tego doszło, przychodnie powinny być otwarte 2 stycznia - zapowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann w środę (31 grudnia).

Sławomir Neumann Fot. PTWP

Podkreślił, że umowy lekarzy, którzy nie podpisali z NFZ nowych, na 2015 r., wygasają w środę o północy. "Wszyscy ci, którzy dzisiaj do tego czasu podpiszą umowy, mają szansę zrobić to na zasadach starych przepisów. Od 1 stycznia wszystkie umowy będą podpisywane na warunkach nowej ustawy".

Przypomniał, że lekarze, który do 31 grudnia nie podpiszą umów, jeśli będą chcieli pracować w systemie publicznym, będą musieli zebrać deklaracje pacjentów i podpisać umowy na nowy rok.

Neumann zaznaczył, że nie jest to kwestia dobrej czy złej woli urzędnika, dyrektora czy prezesa NFZ lub ministra zdrowia, ale jest to wymóg ustawowy, który z dniem 1 stycznia wprowadza nowe obowiązki.

Czytaj: NFZ pracuje do północy - minister apeluje do lekarzy z PZ o podpisanie umów

- Zmienia się otoczenie prawne i będziemy musieli żądać od pacjentów nowych oświadczeń o przystąpieniu do lekarza rodzinnego - tłumaczył.

- Deklarujemy że w nowym roku usiądziemy do rozmów i będziemy dalej rozmawiać o tym, co uzgodniliśmy w naszych porozumieniach, ale żeby do tego doszło, przychodnie powinny być otwarte 2 stycznia - zaapelował wiceminister.

Po fiasku negocjacji z resortem zdrowia Porozumienie Zielonogórskie zapowiedziało, że po 1 stycznia lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów. Oznacza to, że zamknięta może być ponad połowa gabinetów POZ w siedmiu województwach: lubuskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i łódzkim.

W sumie pod opieką lekarzy należących do PZ jest ok. 12 mln pacjentów.