×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Neumann: plan wdrażania reformy NFZ przedstawimy na początku 2014 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia29 listopada 2013 08:39

Na początku przyszłego roku resort zdrowia przedstawi plan wdrażania reformy Narodowego Funduszu Zdrowia - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Dodał, że analizowane są uwagi zgłoszone podczas konsultacji.

Neumann: plan wdrażania reformy NFZ przedstawimy na początku 2014 r.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia w wyniku reformy NFZ zlikwidowana miała zostać centrala Funduszu. Z informacji PAP wynika jednak, że ta kwestia nie jest jeszcze przesądzona.

- Szczegóły w sprawie planu naszych działań zaprezentujemy na początku roku - poinformował Neumann. Podkreślił, że MZ chce, by samorządy przygotowywały mapy potrzeb zdrowotnych i lokalnych priorytetów zdrowotnych. W oparciu o te dane oddziały wojewódzkie NFZ miałyby podpisywać umowy ze świadczeniodawcami.

Wiceminister zdrowia wyjaśnił, że pierwsze, przykładowe mapy potrzeb zdrowotnych opracuje resort zdrowia. Mają być one wzorcem dla samorządów.

Zdaniem Neumanna zmiany w NFZ muszą być wprowadzone przy jak największej akceptacji społecznej. - Zbieramy sugestie, analizujemy je, prowadzimy rozmowy. Chcemy, żeby projekt ustawy był wynikiem konsensusu - podkreślał Neumann w jednej z rozmów z PAP.

Reformę NFZ zapowiedział w marcu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Proponowane zmiany dotyczą m.in. większej samodzielności wojewódzkich oddziałów oraz powołania Urzędu Ubezpieczeń Zdrowotnych, który zajmie się m.in. wyceną świadczeń oraz kontrolą ich jakości. Arłukowicz mówił wtedy, że zmiany są konieczne, ponieważ doświadczenie pokazuje, że to ludzie w regionach powinni mieć realny wpływ na planowanie polityki zdrowotnej na danym terenie.

- Zarządzanie centralne staje się mechanizmem mało efektywnym - podkreślał. Zdaniem Arłukowicza, centrali NFZ w Warszawie trudno ocenić potrzeby zdrowotne w różnych regionach Polski, a intencją resortu jest, aby politykę zdrowotną w województwie planowali ci, którzy tam mieszkają.

Jak wynika z informacji PAP, oddziały NFZ nie wyceniałyby świadczeń. Za ich wycenę miałby być odpowiedzialny specjalny Urząd, on także kontrolowałby ich jakość. W radzie nadzorczej każdego z oddziałów mieliby zasiadać przedstawiciele marszałka województwa, wojewody, starostów, prywatnych świadczeniodawców, uczelni medycznych i ministra zdrowia. Pełną odpowiedzialność za funkcjonowanie oddziału miałby ponosić prezes i rada nadzorcza.

W MZ trwają także prace nad projektem wprowadzających dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne. PAP dowiedziała się nieoficjalnie, że założenia do tego projektu mają być zaprezentowane na początku 2014 r.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze