Neumann o nominacji Niedzielskiego na stanowisko ministra zdrowia: interesująca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2020 07:52

Politycy PiS pozytywnie oceniają nowego ministra zdrowia  Adama Niedzielskiego. - Ta nominacja wygląda - jak na standardy tego rządu - jeszcze całkiem interesująco. Czeka go olbrzymie wywzwanie - stwierdza natomiast Sławomir Neumann (KO, w latach 2012–2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia).

Neumann o nominacji Niedzielskiego na stanowisko ministra zdrowia: interesująca
Sławomir Neumann: - Ta nominacja wygląda całkiem interesująco. Czeka go olbrzymie wywzwanie. Fot. PTWP

Jak już podawaliśmy premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek (20 sierpnia), że obecny szef NFZ Adam Niedzielski zastąpi Łukasza Szumowskiego na miejscu ministra zdrowia.

Zdaniem wicerzecznika PiS Radosława Fogla następca Szumowskiego jest "wysokiej klasy fachowcem". "Mamy do czynienia z ekonomistą, specjalistą od zarządzania, ale znającym również systemy opieki zdrowotnej i społecznej. Do tego wzmocniony w ministerstwie zespołem eksperckim profesorsko-lekarskim daje on gwarancję tego, że polska służba zdrowia jest w dobrych rękach - mówił w czwartek w TVN.

Senator i b. wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS), który był wcześniej wymieniany wśród możliwych kandydatów na ministra zdrowia ocenił, że "dr Adam Niedzielski to świetna nominacja".

O nowym ministrze zdrowia Sławomir Neumann (KO; były wiceminister zdrowia w rządzie PO) powiedział zaś w TVN, że "mogło być gorzej" i spodziewał się gorszej nominacji.

- Ta nominacja wygląda - jak na standardy tego rządu - jeszcze całkiem interesująco. Człowiek, który ma doświadczenie w administracji i zarządzeniu finansami, może sobie poradzić z bałaganem, który zostawił Szumowski. Czeka go olbrzymie wyzwanie. Czy da radę, nie wiem. Ma dla PiS jeszcze jedną zaletę: że jest kompletnie nieznaczącym politykiem PiS, więc jego odwołanie nie będzie żadnym problemem dla nikogo. Więc jest to rozwiązanie bezpieczne, bo można w rok, po skończeniu pandemii czy za półtora roku się go pozbyć - powiedział.

Jak mówił, sytuacja w ochronie zdrowia jest niezwykle trudna. - Mamy nieskończoną pierwszą falę epidemii, coraz większą liczbę zachorowań, mamy przed sobą drugą falę, rozchwiany i niedofinansowany system ochrony zdrowia i mamy kompletnie rozbitą strukturę ministerstwa zdrowia, bo to co robili Szumowski i Cieszyński to kompletnie rozwalili tę strukturę - mówił emocjonalnie.

PAP - Marcin Jabłoński, Karolina Mózgowiec

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum